Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rusya İran'da Nükleer Santral Yapacak
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rusya İran'da Nükleer Santral Yapacak

Rusya İran'da Nükleer Santral Yapacak
İran’da Yeni Nükleer Santrali Rusya İnşa Edecek.
13.08.2013 / 23:56

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Abbas Arakçı, bugün düzenlediği brifingde, Rusya’nın birkaç hafta sonra Buşehr nükleer santralinin ilk reaktörünü İran’a devredeceğini açıkladı. Ayrıca, halihazırda nükleer enerji alanında bazı işbirliği yönleri konusunda İran ve Rusya arasında ikili görüşmelerin yapıldığını kaydetti.

Rusya'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, Arakçı, “Gelecekte Buşehr nükleer santralinin birkaç reaktör daha büyümesi ve Rusya’nın yardımı ile İran’da yeni nükleer santrallerinin kurulması gibi sorunlar görüşülüyor.” dedi.

Tahranlı politika uzmanı Hasan Hanizade, barışçıl nükleer enerji alanında İran ile Rusya arasında işbirliğinin genişletilmesi olasılığını şöyle yorumladı:

“Rusya’nın, nükleer santral inşaatı alanında başarılı deneyimi ve parlak tarihi ve enerji alanında Rusya ile İran arasındaki geniş işbirliği hesaba alınırsa Rusya’nın yardımıyla İran’da yeni nükleer santrallerin kurulması konusu, büyük ihtimalle iki ülke liderleri arasında yapılacak görüşmelerin gündeminde yer alacak. Görüşme ile ilgili mutabakata varıldığı duyurulmuştu. Tarafların barışçıl nükleer enerji konusunda anlaşacaklarına inanıyorum. Ardından Rusyalı uzmanların yardımıyla İran’da yeni bir nükleer santralin yapılmasına ilişkin antlaşmanın imzalanmasını bekliyorum. Elbette ABD ve Avrupa ülkeleri, bu bağlamda Rusya’ya baskı yapacak ve Moskova’nın Tahran ile nükleer enerji üretimi alanında işbirliğini genişletmekten vazgeçmesi için ısrar edecek. Fakat Bay Putin’in bağımsız politikası, özellikle de dış politikadaki bağımsız tutumu sayesinde Batı’nın baskısı önemli bir rol oynamayacak.”

Buşehr nükleer santralinde ilk reaktörü inşa eden Rusya devlet atom enerjisi kuruluşu (Rosatom), ilk reaktörün İran’ın kontrolüne devredilmesinden sonra yeni reaktörlerin inşaatı konusunda görüşmelere geri dönmeye hazır olduğunu duyurdu. Öte yandan, işbirliğinin sürdürülmesi kararının alınması için böyle bir işbirliğinin ekonomik açıdan yararlı olması ve Rusya’nın uluslararası alandaki yükümlülüklerine uygun gelmesi şart olduğunu kaydedildi. Rusya Sosyal ve Politik Araştırmalar Merkezi Müdürü Vladimlir Yevseyev, şunu söyledi:

“Buşehr nükleer santralinin iki boş alanında yeni reaktörlerin yapılması, Rusya’nın ve İran’ın çıkarlarına uygun gelebilir. Rusya’nın Alman donatımının kullanılması ile ilgili herhangi bir yükümlülüğü olmayacak. Bilindiği gibi Alman teknolojileri ile Rus teknolojilerinin birleştirilmesi, Buşehr’de ilk reaktörün inşaatının epey uzamasına neden olmuştu. Başlangıçta bu reaktör, Almanya’nın Siemens şirketi tarafından yapılıyordu. Ancak Rosatom tarafından tamamlandı. Bence Rusya, 3-5 yıl içinde Buşehr’de her biri 1000 MW gücünde iki reaktör daha inşa edebilir.”

Bu haber toplam 1618 defa okundu


YAZARLAR