Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - TETAŞ'tan Yalanlama
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TETAŞ'tan Yalanlama

TETAŞ'tan Yalanlama
TETAŞ'tan yalanlama geldi.
20.08.2013 / 14:52

Dün bazı yayın organlarında yer alan “Cezaevinde bulunan Erol Evcil’in sahibi olduğu Erege Metal Demir Çelik Sanayi’nin 31 milyon lirayı aşan borcuna rağmen elektriği bir türlü kesilemiyor” şeklindeki haberler üzerine TETAŞ’tan basın açıklaması yapılarak, konuya ilişkin haberler yalanlandı.


TETAŞ Basın açıklamasında “TEAŞ’ın iletim sistemine doğrudan bağlı müşterilerden EREGE Metal Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş'nin birikmiş fatura tutarlarını ödememesi nedeniyle  15 Ocak 2013 tarihinde elektriği kesilmiştir. Kesintiden sonra yapılan kısmi ödemeler sonucunda  6 Mart 2013 tarihinde elektrik yeniden açılmış, ancak Teşekkülümüze olan birikmiş elektrik borçlarının, yapılan kısmi ödemelere rağmen tekrar artması üzerine elektriği, 3 Mayıs 2013 tarihinde yeniden kesilmiştir. Yapılan bütün girişimlere rağmen borcunu kapatmaması nedeniyle mevcut teminatları nakde çevrilerek 29 Temmuz 2013 tarihinde şirket ile yapılan Elektrik Satış Sözleşmeleri (ESA) TETAŞ tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.” Diyerek bir anlamda konuya ilişkin basında yer alan haberleri yalanladı.


TETAŞ'tan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:


Bazı yayın organlarının 19 Ağustos 2013 tarihindeki yayınlarında yer alan Erege Metal Demir Çelik San ve Tic. A.Ş.'nin borçlarını ödememesine rağmen Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) tarafından elektriğinin bir türlü kesilmediği yönünde çeşitli yayınlar yer almıştır.


Teşekkülümüz ile iletim sistemine doğrudan bağlı müşterilerden EREGE Metal Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş'nin birikmiş fatura tutarlarını ödememesi nedeniyle  15 Ocak 2013 tarihinde elektriği kesilmiştir. Kesintiden sonra yapılan kısmi ödemeler sonucunda  6 Mart 2013 tarihinde elektrik yeniden açılmış, ancak Teşekkülümüze olan birikmiş elektrik borçlarının, yapılan kısmi ödemelere rağmen tekrar artması üzerine elektriği, 3 Mayıs 2013 tarihinde yeniden kesilmiştir. Ayrıca, yapılan bütün girişimlere rağmen borcunu kapatmaması nedeniyle mevcut teminatları nakde çevrilerek 29 Temmuz 2013 tarihinde şirket ile yapılan Elektrik Satış Sözleşmeleri (ESA) TETAŞ tarafından tek taraflı olarak feshedilmiştir.


Söz konusu Şirket, İstanbul 12.Ağır Ceza mahkemesince atanan denetim kayyımları tarafından yönetilmektedir. Borçların ödenmesi ve elektriğin açılması için, Şirket ve kayyım heyeti tarafından bugüne kadar tabi olduğumuz mevzuat yönünden tarafımızca kabul edilebilecek bir teklif getirilememiştir.


Denetim kayyımların talebi üzerine ilgili mahkemenin kararıyla İzmir-Aliağa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tesis Sivas Demir Çelik İşletmeleri A.Ş.'ye (SİDEMİR) kiraya verilmiştir. SİDEMİR, yeni işletmeci olarak mevzuat gereği GEDİZ Elektrik Dağıtım Şirketinden kiracı sıfatıyla elektrik enerjisi almaktadır.


Teşekkülümüz tarafından, İstanbul 12.Ağır Ceza Mahkemesi’ne alacağımızın tahsilinin şirketin mahkemece el konulan nakitlerinden karşılanmasına yönelik müteaddit defalar yazılı taleplerde bulunulmuş, ancak gerek kayyım heyeti ve gerekse şirket tarafından mahkemeye bu yönde müracaat olmamış; mahkeme talebimizi reddetmiştir. Alacaklarımızın tahsili yönünde her türlü girişim devam etmektedir.


Kamuoyunun bilgilerine sunulur.


Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ)Bu haber toplam 3047 defa okundu


YAZARLAR