Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Zam Açıklaması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Zam Açıklaması

Bakan Yıldız'dan Zam Açıklaması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dolardaki artış sonrası konuşulan doğalgaz ve elektrik zammı tartışmalarına açıklık getirdi.
28.08.2013 / 09:46

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dolardaki artış sonrası konuşulan doğalgaz ve elektrik zammı tartışmalarına açıklık getirdi.


Yıldız, “Maliyetlerdeki artışa rağmen Eylül ayı içinde vatandaşımızın, sanayicimizin kullanacağı doğal gaza bir zam yapmayı düşünmüyoruz.” Dedi.


Makamında Ericsson Yönetim Kurulu'nu kabul eden Enerji Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kabul esnasında gazetecilerin doğal gaz zammı ile ilgili sorularına cevap verdi. Eylül ayında doğal gaz fiyatlarında bir değişiklik olup olmayacağı ve akaryakıt fiyatlarında bir değişiklik olma ihtimalinin olup olmadığı yönündeki soruları cevaplayan Yıldız, "Özellikle bölgemizdeki siyasi gelişmelerin olumsuz bir seyir içinde olması, Suriye'nin, Mısır'ın içinde bulunduğu hal dikkate alındığında ham petrol fiyatlarında ciddi bir artış oldu. 3 Temmuz'dan bu yana 103 dolardan 110-111 dolarlar seviyesinde. Bu bizim girdilerimizi olumsuz etkiliyor. Bunu önceden tahmin ediyorduk. Suriye'de olan gelişmeler belki daha da olumsuz yönde tahrik edecektir. Bunu hep beraber göreceğiz. Önemli olan bu girdileri minimize etmek ve olumsuz tesirlerini giderebiliyor olmak. Asıl enerji stratejileri ve politikaları burada devreye giriyor.


Türkiye özellikle son 27 AB üyesi ile birlikte 28.'yi de katarak söylüyorum, doğal gazı en ucuz alan ülke değildir ama bu ülkeler arasında hem sanayicisine hem de vatandaşına en ucuz satan ülkedir. Elektrikle alakalı benzer durumlar söz konusudur. Türkiye yerli kaynaklarıyla beraber geliştirdiği bütün yapıyı vatandaşının lehine kullanmak istemektedir. Döviz fiyatlarındaki artış özellikle açık pozisyonda kalan enerji sektörünü olumsuz yönde etkilemekte.


Bütün bunlarla beraber eylül ayı içinde vatandaşımızın, sanayicimizin kullanacağı doğal gaza bir zam yapmayı düşünmüyoruz. Bütün bu girdileri bütün kaynaklarımızla içinde eritmeyi planlıyoruz. Bizler yaptığımız çalışmalarla herhangi bir fiyat artışı yapmamak için direniyoruz" diye konuştu.

Bu haber toplam 2107 defa okundu


YAZARLAR