Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Suriye Karşılığında Petrol Anlaşması
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Suriye Karşılığında Petrol Anlaşması

Suriye Karşılığında Petrol Anlaşması
Suudi Arabistan’ın, Esad’a destek vermekten vazgeçmesi karşılığında Rusya’ya küresel petrol piyasasını kontrol edebileceği gizli bir teklif götürdüğü iddia ediliyor.
28.08.2013 / 22:55

Telegraph gazetesi, Rusya ve Suudi Arabistan’la ilgili çarpıcı bir iddiaya yer verdi. Buna göre Suudi Prens Bandar bin Sultan, Rusya Başkanı Vladimit Putin ile yaptığı görüşmede, gizli bir petrol anlaşması teklifi götürdü. Bunun karşılığında ise Rusya’nın Esad rejimine verdiği desteği geri çekmesini istedi.

DEŞİFRE EDİLDİ

Haberde, Suudi Arabistan’ın, Esad’a destek vermekten vazgeçmesi karşılığında Rusya’ya küresel petrol piyasasını kontrol edebileceği gizli bir teklif götürdüğü iddia ediliyor.

Söz konusu iddia, Rusya Başkanı Putin ile Suudi Prens Bandar bin Sultan’ın yaptığı görüşmenin ilk olarak Rus basınına sızdırılan deşifre metnine dayandırılıyor. Deşifre metninin daha detaylı bir versiyonunun ise Hizbullah’a yakınlığı ile bilinen Lübnanlı bir gazete tarafından yayınlandığı belirtiliyor.


Görüşmede, OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ile Rusya arasında bir müttefiklik önerildiği ve petrol piyasalarının stratejik görünümünün buna bağlı olarak değişeceği kaydediliyor. Rusya ve OPEC’in günlük petrol üretimi ise yaklaşık 40 milyon varil, bu da küresel petrol üretiminin yüzde 45’ine karşılık geliyor.
Telegraph gazetesinin haberine göre, Suudi istihbaratının başındaki Suudi Prens, Putin’le görüşmesinde “Petrol konusunda nasıl Rus-Suudi ortaklığı sağlayabileceğimizi inceleyelim. Hedefimiz küresel piyasalarda petrolün fiyatının sabit kalabilmesi için üretim miktarı ve fiyat konusunda uzlaşma olmalı. Ayrıca Rusya’nın İsrail’den Kıbrıs’a kadar olan Akdeniz’de petrol ve gazla yakından ilgilendiğini de biliyoruz. Avrupa’ya olan Rus doğalgaz hattının öneminin de farkındayız. Bununla rekabet etmekle ilgilenmiyoruz. Bu alanlarda işbirliği yapabiliriz” dedi.


Telegraph, görüşmenin oldukça hararetli geçtiğini de vurgularken, Putin’in Suudilerin yaptığı tekliften etkilenmediğini ancak o tarihten bu yana Batı’nın baskısının da arttığını yazdı. Habere göre Putin, “Esad ile ilgili duruşumuz hiç değişmeyecek” mesajı verdi.


 


hürriyet


Bu haber toplam 1582 defa okundu


YAZARLAR