Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İnönü Stadı Elektrik Üretecek
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İnönü Stadı Elektrik Üretecek

İnönü Stadı Elektrik Üretecek
TEDAŞ güneş sayesinde üretilen elektriği ilk kez Beşiktaş’tan satın alacak.
03.10.2013 / 01:04

Kulübe gelir kaynağı yaratmak için projeler üretmeye devam eden Beşiktaş yönetimi, yıkım çalışmalarının ardından yapımına başlanacak olan İnönü Spor Kompleksi Vodafone Arena’nın 365 gün para kazandırabilmesi için formül üretti.


Vatan Gazetesinden Erdal Cömert’in haberine göre Siyah-beyazlılar İnönü Spor Kompleksi Vodafone Arena’da güneş enerjisinden elektrik üretecek.


BEŞİKTAŞ yönetimi bunun için fotovoltaik güneş teknolojisini kullanacak. Stadın çatısı son teknoloji şeffaf fotovoltaik filmlerle kaplanacak ve burada üretilen elektrik Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (TEDAŞ) satılacak... 

Bu da ülkede bir ilk olacak. TEDAŞ; doğalgaz, rüzgâr ve HES’leri kullanarak enerji üreten şirketlerden elektrik satın alıyor. Ancak güneş sayesinde üretilen elektriği ilk kez Beşiktaş’tan satın alacak.


Saat Döndükçe Kasa Dolacak


Benzer bir projeyi Almanya’nın Werder Bremen takımı hayata geçirmiş durumda... Werder’in stadı Weserstadion’un dört bir tarafı güneş panelleriyle kaplı. Alman ekibi 500 KWA’lık elektrik üreten projeyi 7.5 milyon Euro’ya mal etti ve Almanya Ulusal Elektrik Üretim ve Dağıtım kurumuna 11.5 milyon Euro’ya devretti.


Ama Beşiktaş’ta durum farklı olacak. Siyah-beyazlılar, Werder Bremen’in aksine sadece bir kez değil, her gün ve her saniye kazanacak. Siyah-beyazlılar hazırlanan mevcut projeye göre 500 KWA’lık elektrik üretebilecek alana sahip.


Bu sistem de 4 milyon Euro maliyetle hayata geçirilecek ve yıllık yaklaşık 2.5 milyon TL gelir getirecek. Ancak stadın yan kısımları da kullanılabilir ve alan büyütülebilirse 1000 KWA’lık elektrik üretilecek ve bununla beraber gelir de yaklaşık 5 milyon TL’ye varacak.

Bu haber toplam 3729 defa okundu


YAZARLAR