Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - BEDAŞ Aboneleri İsyanda
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BEDAŞ Aboneleri İsyanda

BEDAŞ Aboneleri İsyanda
BEDAŞ Aboneleri, önceki aya göre ortalama yüzde 20-50 arasında yüksek gelen faturalara isyan ediyor.
10.09.2013 / 20:18

Özelleştirme sonrası işçi kıyımı yaparak gündeme gelen BEDAŞ, bu kez de abonelerine haber vermeden tarife değişikliği yaptığı iddiası ile gündeme geldi.Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (BEDAŞ) kullanıcılara haber vermeden tarifelerde yaptığı değişikliğin tüketicilere faturası ağır oldu. Tüketiciler önceki aya göre ortalama yüzde 20-50 arasında yüksek gelen faturalara isyan ediyor.


Aboneler, BEDAŞ’ı Avcılar’da protesto ettiler. BEDAŞ yetkilileri ise yüksek gelen faturaların bayram nedeniyle okuma sürelerinin uzamış olması ile ilgili olduğunu savundu.


Kullanıcılar elektrik faturaları için normalde üç zamanlı tarife veya tek zamanlı tarife seçimleri yapabiliyor. Üç zamanlı tarifede saat 22.00'dan sonra kullanım ücreti önemli oranda düşerken, tüketiciler genelde yoğun elektrik tüketimi gerektiren işlerini bu saatlere kaydırıp tasarruf edebiliyordu.


Ancak iddialara göre BEDAŞ, geçtiğimiz ay kimseye haber vermeden tüm tarifeleri tek zamanlı tarifeye geçirdi. Kendilerini üç zamanlı tarifeye göre ayarlayan kullanıcılar da bir anda çok yüksek elektrik faturaları ile karşı karşıya kaldı.


Hürriyet'e ulaşan şikayetlere göre önceleri 50-60 lira arasında fatura ödeyenler bu ay 100 liranın üzerine çıkan faturalar ödemek zorunda kaldı. Hatta kimi faturalar 150 liraya kadar çıktı.


Tüketicilerin bu durumdan kurtulmak için BEDAŞ'a dilekçe ile başvurması gerekiyor.


Konuyla ilgili bir açıklama almak için BEDAŞ santralini defalarca aramamıza rağmen telefonlar hiç bir şekilde açılmadığı için bir yetkiliye ulaşamadık.


BEDAŞ'ın özelleştirmesi geçtiğimiz Aralık ayında yapılmış ve ihaleyi 1 milyar 960 milyon dolar ile Cengiz-Kolin-Limak ortaklığı almıştı.


FAZLADAN ALINAN KISMI İSTEYİN


Tüketiciler Derneği Başkanı Aydın Ağaoğlu, üç zamanlı tarifenin, tüketicileri haber verilmeden tek zamanlı tarifeye geçirildiğini ifade ederek şunları kaydetti:


Ortalama 100 liralık aylık elektrik faturası gelen bir ailenin 50 liralık faturasının gece 22.00’dan itibaren geldiğini farz edelim. Tüketiciye haber verilmeden yapılan tarife değişikliğinde ise 15.67 kuruş yerine 28.39 kuruş üzerinden faturalandırılmış. Bu durumda faturalarda yüzde 35-40’lık artışlara yol açıldı. Burada belli ki, şirkete nakit sağlanmak amaçlanmış. Burada hukuka aykırılık var. Tüketiciler, faturanın fazla kısımların geri talep edebilirler. Bu konuda tüketici hakem heyetlerine başvurabilirler. Ayrıca tüketiciler yeni sözleşme yapmaya zorlanabilir. Bu süreçte yeni sözleşme yapmasınlar” şeklinde konuştu.


SON LİSTE 1 TEMMUZ'DA ONAYLANDI


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 1 Temmuz 2013’de onayladığı listeye göre tarifeler şöyle belirlendi: 06.00-17.00 arası 26.73 kuruş/Kilowatt saat.

17.00-22.00 arası 42.07 kuruş/Kilowatt saat, 22.00-06.00 arası ise 15.67 kuruş/Kilowatt saat. Standart tarife ise 28.39 kuruş/kilowatsat.
BEDAŞ AVCILAR’DA PROTESTO EDİLDİ


Yüksek elektrik faturalarından yakınan Avcılar halkı BEDAŞ’ı protesto etti. “Elektrik değil BEDAŞ yakıyor” eylemi için halk BEDAŞ’ın önüne geldi. Avcılar Gezi Dayanışması’nın yaptığı açıklamada, faturalara yapılan 700'e yakın itirazın BEDAŞ tarafından ciddiye alınmadığı ifade edildi.


BEDAŞ yaptığı açıklamada, “elektrik fiyatlarını kendilerinin belirlemediğini, Ramazan Bayramı’na rastlayıp eksik gerçekleşen dönemin tahakkuklarının bir sonraki aya sarktığını, sayaç okumalarında yanlışların olabileceğini” ifade etti.


Avcılar Gezi Dayanışması’ndan Kuzey Boy ise, 50 lira gelen faturanın Ramazan Bayramı’ndaki 10 günlük gecikmeyle en fazla 60-70 lira gelebileceğini, 120 liralık faturanın nasıl geldiğini BEDAŞ’ın açıklamadığını ifade etti. Boy, kayıp ve kaçak elektrik kullanımlarını tespit etmesi gereken BEDAŞ’ın bunu yapmayıp kaçak elektrik kullanımların bedelini tüm halka ödetmemesi gerektiğini söyledi.


BEDAŞ’TAN AÇIKLAMA GELDİ


Bilindiği gibi özelleştirme ihalesini takiben Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 7 Mart 2013 tarih ve 2013/20 sayılı kararı ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış A.Ş.’nin daha önce TEDAŞ’a ait bulunan % 100 oranındaki hissesinin Cengiz-Limak-Kolin Ortak Girişim Grubu’na satılmasına karar verilmiştir. 28 Mayıs 2013 tarihinde de “Hisse Satış Sözleşmesi” imzalanarak Şirketimizin özelleştirme süreci tamamlanmıştır.


Tüm dağıtım şirketleri, serbest rekabetin korunması amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 12 Eylül 2012 tarih ve 4019 sayılı kararı çerçevesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini birbirinden ayırmak zorundadır. Bu kapsamda alt yapı, şebeke işleyişi gibi dağıtım faaliyetine ilişkin konular Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından yürütülürken, elektriğin nihai kullanıcıya ulaştırılması, faturalama gibi işlemler de Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin sorumluluk alanına girmiştir. Bu bütün dağıtım bölgeleri için geçerli olan yasal bir düzenlemedir.


Elektrik Piyasası Perakende Satış Tarifeleri yani elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenmektedir. Elektrik satış şirketlerinin enerji fiyatları ile ilgili bir tasarrufları ya da fiyat artırma olanakları yoktur. Özelleştirme öncesi ve sonrasında fiyatlara ve hesaplamalara ilişkin herhangi bir değişiklik meydana gelmemiştir. Bu kapsamda üretici maliyetlerindeki artışın dağıtım şirketleri tarafından çeşitli kalemler adı altında tüketiciye yansıtılması söz konusu değildir. 


Bugünkü yazınızın konusu tarifelerle ilgili olarak da tüketicilerimizi aydınlatmak isteriz.  Elektrik tüketiminde konutlar için iki tarife seçeneği mevcuttur. Bunlardan birincisi "Tek Zamanlı Tarife" diğeri ise "Çok Zamanlı Tarife" olarak isimlendirilmektedir.


Tek Zamanlı Tarife, seçeneğinde aboneler, tüketilen elektriğin bedelini zaman ayrımı olmaksızın tek fiyat üzerinden öder. Yani elektrik tüketimi gündüz, puant, gece olarak tariflendirilmez. Toplam tüketim, tek tarife birim fiyatı üzerinden hesaplanır. Uygulamada, Mekanik Sayaç (Eski sayaçlar ya da başka bir ifadeyle elektronik olmayan sayaçlar) diye adlandırılan sayaç kullanıcıları ile tarifesini Tek Zamanlı Tarife olarak seçen Elektronik Sayaç (Akıllı sayaçlar) kullanıcıları bu tarifeden faydalanır. Çok Zamanlı Tarife’de ise tüketilen elektriğin bedeli “gündüz-puant-gece” olmak üzere, üç zaman dilimi içerisinde, üç farklı tarife fiyatı üzerinden ödenir. Toplam tüketim miktarı yerine bu üç zaman diliminde oluşan tüketimler üzerinden hesaplamalar yapılır. Uygulamada Elektronik Sayaç (Akıllı sayaçlar) diye adlandırılan sayaç kullanıcıları ile tarifesini Çok Zamanlı Tarife olarak seçen Elektronik Sayaç kullanıcıları bu tarifeden faydalanabilir.


Abonelerimizin öncelikle sayaçlarının türünü belirlemeleri, Elektronik Sayaç’a geçmek istiyorlarsa bunu işletmelerimize bildirmeleri gerekmektedir. Değişim sağlandıktan sonra ise tüketim zaman ağırlığına uygun tarifenin belirlenmesi, tüketim alışkanlığına göre Tek ya da Çok Zamanlı Tarifelerden birinin belirlenerek Perakende Satış Sözleşmesi’nin buna göre değiştirilmesi yine işletmelerimize başvurularak sağlanmalıdır. 


Özetle Şirketimizin, abonelerimizle yapılmış sözleşmelerin dışında resen bir tarife değişikliğine gitmesi söz konusu değildir. Tarifeler, tüketicilerimizin sayaçlarına ve sözleşmelerinde belirledikleri seçeneklere göre uygulanmaktadır.


Öte yandan, Boğaziçi Elektrik’in Şirketimize devrinden itibaren başta insan kaynağı olmak üzere tüm varlıklarının ülkemize ve enerji sektörüne kazandırılması amacıyla yoğun bir çalışma süreci içerisine girilmiştir. Bir yandan her aşaması uzmanlık gerektiren faaliyetlerimizi yürütecek insan kaynağını Şirketimize katarken, bir yandan da kurumsallaşma ve hizmet kalitesini yükseltmeye çalışıyoruz. Müşterilerimizin, hiç arzu etmememize rağmen karşılaşabilecekleri olumsuzluklardan büyük üzüntü duyduğumuzu belirtir, açıklamalarımızın kamuoyu ile paylaşılması konusunda değerli yardımlarınızı rica ederiz.

Bu haber toplam 7533 defa okundu
YORUMLAR
mehmet doğan: 
"isim benzerliğinden dolayı icra"
Evimin elektiriğini kestiler 186 bedaşı aradıgımda 137 bin TL borcunuz var dediklerinde şok oldum bedaşa giderek araştırdığımda başka ikametgah adresinde sayaç numarası farklı benim vergi numaram ve sicil numaramı sisteme kayıt etmişler hiç bir gerekçeleri olmadan mahkemeye icraya vermişler
28.04.2015 / 20:09
süleyman akduran: 
"araştırma iyice yapın"
çok zamanlı ve tek zamanlı abonelik nedir iyice araştırın ve çok zamanlı abonelik kendi başına tek zamanlıya dönüştürelemez verilecek dilekçe ile abonenin bilgisi dışında tarife değişikliği yapılamaz hangi devirde yaşıyoruz bilgisi olmayanlar her türlü yazıyı tazıyor ama ilgili kuruluşlar bu konuda kamuyu bilgilendirmiyor.
10.09.2013 / 23:13
HÜRRİYET SAHTEKAR: 
"HÜRRİYET SAHTEKAR"
DAGITIM ŞİRKETLERİNİN FATURA ÜZERİNDE HİÇBİR OYNAMA HAKKI YOKTUR. TARİFEYE GEÇERİLDİ DİYE YALAN SÖYLEYENLAR GİTSİN DE Bİ SORGULATSIN VAYA FATURAYA BAKSINLAR. BU KADAR MAN KAFA OLMAYIN ÖZELLEŞTİ DİYE SATILMIŞ OLMUYOR .ARAŞTIRIN BİRAZ .SALLAMAYIN
10.09.2013 / 21:01
özcan: 
"zehir zıkım"
ülkeyi soydunuz soğana çevirdiniz zehir zıkım olsun.
10.09.2013 / 20:51


YAZARLAR