Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjide Gözler Hazar Forumu'nda
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjide Gözler Hazar Forumu'nda

Enerjide Gözler Hazar Forumu'nda
TANAP, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu haftasında New York'ta yapılacak Hazar Forumu’nda masaya yatırılacak.
19.09.2013 / 13:59

Azerbaycan ve Türkiye’den şirketlerin ortağı olduğu Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), Birleşmiş Milletler Genel Kurulu haftasında New York'ta yapılacak Hazar Forumu’nda masaya yatırılacak.


Forumda ‘Avrupa Enerji Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru’ konusu ele alınacak. Bu kapsamda bir araya gelecek Dışişleri Bakanları, TANAP ile Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TAP) hayata geçirilmesini ve Güney Gaz Koridoru’nu tartışacak.


Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN), Hazar Forumu’nu 25 Eylül saat 17.00’da ABD’nin New York Waldorf Astoria Hotel’de tertip ediyor.


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Gürcistan Dışişleri Bakanı Maia Panjikidze, İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ve Avrupa Birliği Komisyonu Enerjiden Sorumlu Komisyoneri Günther H. Oettinger’in katılacağı panelin moderatörlüğünü Amerikan CBS televizyonundan Charlie Rose yapacak.


Forumda Türkiye ve Azerbaycan’ın ortağı olduğu ve 2011’de hayata geçirilen TANAP ile Şah Deniz gazını Türkiye-Yunanistan sınırından alarak Avrupa’ya taşıyacak TAP mercek altına alınacak.


TANAP, Avrupa ve Türkiye’nin artan enerji talebini karşılayacak Güney Enerji Koridoru’nun uygulanması için önemli görülüyor. Güney Gaz Koridoru, güvenli doğal gaz kaynaklarına büyük ihtiyaç duyan Avrupa’ya Hazar enerji kaynaklarının taşınmasını amaçlıyor.

Bu haber toplam 1709 defa okundu


YAZARLAR