Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Adımız: TAŞERON Soyadımız: KÖLE
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Adımız: TAŞERON Soyadımız: KÖLE

Adımız: TAŞERON Soyadımız: KÖLE
Taşeron firma çalışanları seslerini duyurabilmek ve taleplerini haykırmak için Başkent Ankara’ya akın ettiler.
03.10.2013 / 22:34

Taşeron firma çalışanları seslerini duyurabilmek ve taleplerini haykırmak için Başkent Ankara’ya akın ettiler.


Kamuda, çaycıdan, garsona, şoförden, güvenliğe, hasta bakıcıdan hemşireye kadar pek çok alanda 567 bin taşeron işçi çalışıyor.


Kamu kurum ve kuruluşlardaki hemen bütün işleri taşeron olarak çalışanlar yapıyorlar. İşten atılırım korkusu ile zor şartlara rağmen işlerini en iyi şekilde yapmaya çalışıyorlar.


Kamu kurum ve kuruluşlarında, “202.620 Temizlik, 155.361 Diğer hizmetler, 119.316 Güvenlik, 40.804 Veri giriş, 19.275 Hasta yönlendirme, 10.496 Bahçe bakım, 10.226 Atık,  5.314 Sağlık, 2.632 Dağıtım, 1.214 Yazılım, 514 Sayaç okuma, 87 Tahmil-tahliye” personeli olmak üzere “Toplam: 567.85” taşeron eleman çalışıyor.


Özel Sektörde ise,"318.087 İnşaat, 63.849 İmalat, 12.606 Madencilik ve taş ocakçılığı, 10.347 Ulaştırma ve depolama, 4.146 İdari ve destek hizmetleri, 10.431 Diğer hizmetler" olmak üzere "Toplam: 419.466" kişi taşeron şirketlerde çalışıyor.


Taşeron çalışanların taleplerinin başında “Statü ve iş garantisi sorununun çözümü” geliyor.


Her fırsatta unutulan taşeron işçilerinin sorunlarının ve sıkıntılarının gün geçtikçe artmasına rağmen hükümetin gerekli adımları atmadığından şikayet eden taşeron çalışanlar yurdun dört bir yanından Başkent Ankara’ya akın ettiler.


Ankara Güvenpark’ta buluşan taşeron çalışanları, buradan yürüyerek Abdi İpekçi Parkına geldiler. Ellerinde “Emeğin karşılığını emekçilerin mücadelesiyle kazanacağız”, “Alın terinin gücünü, emekçilerin birlikteliğini hiçbir güç yenemez” ve “Canımızı taktık dişimize, üç beş çocuk neyimize” dövizlerini taşıyan işçiler,  “Eşit işe eşit ücret” ve “İş güvencesi ve kadro istiyoruz” sloganları attı. Kamu Şirket Çalışanları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KAŞİD) Genel Başkanı Adem Kuru, Abdi İpekçi Parkı’nda, taleplerini içeren basın açıklamasını yaptı. Taşeron işçiler, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldılar.


Taşeron işçiler yaptıkları basın açıklamasında aşağıdaki bilgilere yer verdiler;


Biz taşeron işçileri meydanlara indirenlere, bizlerin gözündeki bu ışığı yüreğimizde ki sadelik ve onurlu mücadelemizi görüp de görmezden gelenlere yazıklar olsun. Onlara haklarımızı helal etmiyoruz. İki cihanda tüm işçilerin elleri halimizi görmezden gelenlerin yakasında olacaktır.


Kavga edenler değil kaygı duyanlar olarak Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya geldik. Sivas-Ordu-Adana-Kütahya-Yozgat-Çorum-Amasya-Giresun-Malatya-Kahramanmaraş-Osmaniye-Şırnak-Kütahya Tavşanlı-Muğla-Bursa-Karadeniz Ereğli-Aydın-Uşak-Hatay-Osmaniye-Mersin-Tarsus-Karaman-Konya-Kayseri-Tokat-Hakkari-Diyarbakır-Bitlis-Ankara-İstanbul-Tekirdağ ve ismini sayamadığım bir çok ilden binlerce insan tek ses tek yürek olarak tüm Türkiye’ye haykırıyoruz. Taşeron işçi mağdur, taşeron işçinin hakkı yeniyor, geleceği ipotek ediliyor, emeği sömürülüyor, adımıza Taşeron soyadımıza Köle deniyor. Daha ne kadar dayanabiliriz. Bizlere destek vermeniz için kaç işçimizi daha kurban etmemiz lazım.


Kamuda çalışan Taşeron işçiler olarak, iş garantisi ve güvenilir gelecek kaygısı yaşarken, sizler, sorunumuza çözüm bulmuş gibi yıllık izin, mesai saati, kıdem tazminatı ile uğraşıyorsunuz. İş garantisi olmayan, geleceği insanların iki dudağı arasında, hukukun çiğnendiği bir kölelik siteminde yıllık izin mesai saati kıdem tazminatı çözüm olamaz. Tek çözüm vardır tek çıkar yol vardır tek çare vardır tüm taşeron işçilerin Devlet güvencesinde kadroya alınmasıdır kadroya.
İnsanca yaşamaktan, iş garantisi ve güvenilir gelecek talebimizden başka ne istedik sizlerden. Haklarımız gasp ettiğiniz halde hangi Taşeron İşçisi kurumuna ihanet etti.


Türkiye Cumhuriyeti Anayasamızda net bir şekilde tanımlanmıştır. Demokratik, Laik, Sosyal bir Hukuk Devletidir.


Hukuk Devleti demek ADALET demek… Hukuk Devleti demek EŞİTLİK demek… Hukuk Devleti demek Yargının verdiği kesin olan kararların uygulanması demek. Peki, Hukuk Devletinin tanımı bu kadar açık ve net tanımlanmışken neden Yargı kararlarını Mahkeme kararlarını yok sayıyor ve Anayasayı ihlal ediyorsunuz? Anayasa ihlal edilmez, kanunlar yok sayılmaz, mahkeme kararları işinize geldiği gibi yorumlanmaz. Kesin olan ne ise Hukuk Devleti bunu uygulamak zorundadır. Bizde Hukuk Devletine Adalete güvenerek Mahkemeleri ve kadro hakkını kazandık. Ne kadar uzatırsanız da yok saymaya çalışsanız da 2. Maddeyi değiştirmeye isteseniz de kazanılmış hakkımız olan Kadroyu vermek zorundasınız.


Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında her sektöründe Taşeron İşçi var. Özellikle 2010 yılından sonra bu rakamlar tavan yaptı. Resmi rakamlarla 578bin Taşeron İşçi Kamuda emek veriyor. Sağlıktan ulaşıma enerjiden belediye hizmetlerine varana kadar Bilgi işlem, hasta yönlendirme, özel güvenlik, yemekhane, şoför, hizmetli, temizlik işleri yapanlar bununla beraber diğer hizmet alımı pozisyonunda çalışan işçilerimiz kamunun bel kemiğini oluşturmaktadır.


Bizlerin bu kadar fedakârlığı karşısında kamu ve alt işveren taşeron işçi için ne yapıyor. Emeğimizi sömürüyor emeğimizi…


Sn. Bakan kafasına takmış. Taşeron İşçinin hakkı yeniyor. Mesaisi fazla. İzin hakkı yok. Kıdem Tazminatı alamıyor. Emeği sömürülüyor. Sn. Bakanım Allah aşkına bırakın artık bu söylemleri. Bizim derdimiz yıllık izin değil, mesai değil, kıdem değil. Bunlar Anayasal ve yasal haklarımız. Bizim derdimiz iş garantisidir iş garantisi. Bunu biz değil Hukuk diyor. Asıl işin bir parçası alt işverene verilemez. Eğer veriliyorsa başlangıçtan buyana asıl işverenin işçisi sayılması gerekir. Mahkeme onayladığı kararlarla kadrolu olmamız gerektiğini onaylamıştır. Eğer Anayasaya göre Hukuk Devletiysek bu kararlar uygulanacak. Taşeron İşçi hakkı olan kadroya kavuşacak.


Hiç kimse hangi kademe de ne iş yapıyor olursa olsun Anayasayı yasaları kanunları ve Hukukun üstünlüğünü yok sayamaz. Kimseye yok saydırmayız.


Sen Taşeron İşçiye her işi yaptır her yerde çalıştır şartnameler dışında görevler yükle özel işlerinde yardımcı olmalarını emret hakka hukuka adalete geldiğinde sen taşeron işçisin ne hakkın var işine geliyorsa çalış yoksa yerine binlerce bekleyen var diye tehdit et. Sen kimsin ki bizleri tehdit ediyorsun. Biz olmazsak sen nasıl olacaksın. Hiç kimse Taşeron İşçiyi tehdit edemez. Sosyal devlet anlayışında bu olmaz. Olamaz. Olmamalıdır. Buna biz değil Taşeron İşçiler değil tüm Türkiye itiraz etmeli. Birlikte tepki koymalı.


Eğer bunlara bugün tepkili olmazsak işten çıkartmaları engelleyemeyiz. İş kazalarını önleyemeyiz. Kaderimiz insanların iki dudağı arasında olmaya devam eder.


ÇSGB Taşeron İşçi Yasasından bahsettiği 2 yıllık dönemde binlerce insan işinden çıkartıldı. Haksız ve hukuksuz yere işinden atılan insanlar bu Ülkenin insanı değil mi? Bunlar Yunanistan dan mı geldi. Özelleştirme adı altında binlerce Taşeron İşçi işinden çıkartılıyor. Kadroluya tanıdığınız hakları neden Taşeron İşçiye tanımıyorsunuz? Onlar da kurumun çalışanı işçisi değil mi? Satarken kurumu satıyorsunuz emeği neden satıyorsunuz? Taşeron İşçinin emeğini neden istismar ediyorsunuz? Onlara özelleştirmeden dolayı sözleşme hakkı neden tanıyorsunuz? Hani Anayasaya göre eşittik. Hani Adalet var dı… Nerdesin Sn. Bakanım neden işçi kıyımlarına müdahale etmiyorsun? Onca insan gözü yaşlı olurken sen nasıl rahat yatarsın? Vicdanın buna nasıl müsaade eder…


Hadi işten çıkartılmalara müdahele etmiyorsun da Taşeron İşçilerin aldığı maaşla neden dalga geçer gibi konuşuyorsun. Bu devirde 800 tl iyi paraysa verelim sana sen geçinde görelim. Biz geçinemiyoruz. Belki Sn. Bakanım sen geçinirsinde bizde nasıl geçineceğimizi öğreniriz.


Sn. Başbakan sosyal diyalog ve taraflarla görüşme derken bakanlık hala sosyal taraf olarak sadece sendikaları muhatap alıyor. Yahu işçinin derdini sorununu yaşayan insanlar olarak bizden iyi kim anlar. Sendikalar masa başı sendikacılıktan başka ne yapıyor ki Taşeron İşçinin hakkını savunsun. Sosyal diyalog ve taraf olarak biz olmazsak sizlerin bu sorunun çözümü için seçtiğiniz taraflar yanlış…Sendikalarla bu sorunu ç.özemezsiniz… İlla bu sorunu çözecekseniz binlerce insan burada gelin oturalım bi masa etrafına çözelim.


Bırakın bu alt işverenlik işleriniz. Sırtımızdan sermayeyi zengin etmeyin. Sebepsiz zenginleşmelere yol vermeyin. İşçinizin sırtından geçinenleri bırakın işçinizler beraber olun. Devlet güvencesinde iş garantisini kadro yu alıp bitirelim bu işi.


Bizler, 803 türk lirasıyla geçinmeye çalışırken sizler, kişi başına düşen milli gelir 10 bin doları aştı diye seviniyorsunuz. 803 lira nireeee 10 bin dolar nireeee. Bu ayıp bu Ülkeye yakışmaz sn. Başbakanım yakışmaz. Gerçi 803 tl geçinmek için iyi para. Peynirin zeytinin ekmeğin fiyatı belli diyor sn. Bakan. Hadi sen 803 tl ile geçinde görelim.


Bizler, hayat standartlarına yakın yaşamak isterken asgari ücretten alınan vergilerin işçiye verilmesini talep ediyoruz. Maliye Bakanlığı bütçe buna uygun değil diyor. Sizler Suriye’den gelen göçmenlere 2 Milyar TL para harcarken bütçe uygunda Taşeron İşçinin emeğinin karşılığına gelince mi bütçe batıyor. Hakkımızı almak için illa Suriye den mi gelelim, illa dağdan mı inelim…


Taşeron İşçinin var olan hakkını verme. Hem de 3 çocuk yap de. Sn. Başbakanım biliyor musunuz Taşeron İşçiler çocuk parası kaç lira alıyor. 13 tl para alıyoruz. Memur gibi kadrolu işçi gibi değiliz sn. Başbakanım. 13 tl ile 3 çocuk değil 1 çocuk bile yapmak imkansız. Nasıl geçindirelim bunları aldığımız maaşla 3 çocuğa bakmak Taşeron İşçi için imkansız.,


Ama Taşeron İşçilerimiz adına bir konuda söz veririm. Siz kadromuzu verin bizde 3 çocuk da yaparız 4 çocuk da yeter ki kadromuzu verin.


Bu haber toplam 5127 defa okundu
YORUMLAR
Mehti Bıkmaz: 
"HAK ARAYIŞI"
Değerli Taşeron İşçilerimiz, Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak destekçiniz. Desteğiniz ve bir bütün olarak tamamlayıcı olduğumuz eylemlerimizde birlik içerisinde hareket edilmesi gerektiğine inanan biri ve ekibimiz olarak sizleri aramızda görmekten onur duyarız. sayfamıza giriş yapmanızı rica ederim. EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR Adına Mehti Bıkmaz istek yapınız https://www.facebook.com/groups/485054278242388/ https://www.facebook.com/groups/eytakilanlar/
29.09.2013 / 23:20


YAZARLAR