Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji Sektörü Çalışanları Dikkat!
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji Sektörü Çalışanları Dikkat!

Enerji Sektörü Çalışanları Dikkat!
Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlandı.
08.10.2013 / 14:16

Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.


Yayımlanan tebliğde; röle görevlileri, elektrik dağıtım SCADA operatörleri ve elektrik dağıtım şebekesi işletme bakım görevlilerinin ulusal meslek standardı yer alıyor.


Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğle; röle görevlileri, elektrik dağıtım SCADA operatörleri ve elektrik dağıtım şebekesi işletme bakım görevlilerinin meslek standardı yürürlüğe konulacak. Üç standartta ELDER tarafından hazırlandı ve standartlar MYK Elektrik ve Elektronik Sektör Komitesi tarafından doğrulandı. Üç standartta da, söz konusu meslek sahiplerinin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki normların anlaşılması için, işyerinin düzenlediği eğitimlere veya işyeri dışındaki kurumların eğitimlerine katılması gerektiği belirtildi.
Yüksek gerilimde çalışmak için belge zorunluluğu


Röle Görevlisi Ulusal Meslek Standardına göre; röle görevlisi sağlık gözetimine tabi tutulacak ve yüksek gerilim altında çalışmak için yetki ve izin belgelerine sahip olmak zorunda olacak. İş sağlığı ve güvenliği konusundaki normların anlaşılması için, işyerinin düzenlediği eğitimlere veya işyeri dışındaki kurumların eğitimlerine katılması gerekiyor. Ayrıca röle görevlileri kişisel koruyucu donanımların eksikliğini, kullanıma uygunluğunu ve son kullanım tarihlerini kontrol ederek, uygun olmayanları yenileri ile değiştirmekle yükümlü olacak. Röle görevlisi, tehlike durumlarını saptayıp hızlı bir şekilde yok etmek üzere önlem alacak ve acil çıkış veya kaçış ile ilgili deneyimleri ilgililerle ve iş arkadaşlarıyla paylaşmak üzere yapılan çalışmalara ve tatbikatlara katılacak.


Röle görevlilerinin tutum ve davranışlarında, acil ve stresli durumlarda soğukkanlı olmak, astlarının iş disiplinini sağlamak, talimat ve kılavuzlara harfiyen uymak, sistem ve sahalarda risk ve tehlike analizi çalışmalarına katkıda bulunmak gibi kriterler aranacak.
İyi aydınlatılmış ve havalandırılmış bir ortam


Standarda göre SCADA operatörlerinin çalışma koşulları şu şekilde olacak: “Elektrik dağıtımı SCADA operatörü elektrik dağıtım şebekesi izleme ve işletme işlerini kapalı alanlarda, iyi aydınlatılmış, havalandırılmış, termal konfor koşullarında ve uygun gürültü düzeyinde, ofis ergonomisine uygun hazırlanmış ortamlarda ayakta veya oturarak yapar. Çalışma saatleri düzenli değildir. Gece veya tatil günlerinde çalışabilir.”


SCADA operatörleri riskleri kontrol etmek için işyeri yöntemlerini takip etmek, masa başında aralıksız oturma süresini ve mola verme aralıklarını kurallara uygun şekilde ayarlamak, yanıcı ve parlayıcı malzemelerin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamak, çalışma sırasında saptanan hata ve arızaları kayıt altına almakla görevli olacak.


Meslek standardında SCADA operatörlerinde bulunması gereken bilgi ve becerilerden bazıları şöyle olacak: Analitik düşünme yeteneği, basit ilkyardım bilgisi, bilgisayar donanımları ve çevre birimleri bilgisi, mesleki matematik ve terim bilgisi, zaman yönetimi bilgisi.


Çalışmalarda kişisel koruyucu donanım kullanılacak


Elektrik dağıtım şebekesi işletme bakım görevlisi standardına göre; görevlilerin çalışmalar esnasında, yapılan çalışmanın gerektirdiği iş elbiseleri ve kişisel koruyucu donanımları kullanması gerekiyor. Ayrıca görevliler, enerjisiz olduğu tespit edilen topraklama yapılmış iletkenlerin ve teçhizatın, topraklama iletkenleri ile bağlantısını kesmekle yükümlü. Görevliler istenen teknik özelliklerde teçhizatın tedarik edildiğinden emin olup, uygun olmayan teçhizatı ilgili kişilere/birime prosedüre uygun olarak bildirecek.


 


petrotürk


Bu haber toplam 6526 defa okundu


YAZARLAR