Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Açıklamalar
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Açıklamalar

Bakan Yıldız'dan Açıklamalar
Bakan Yıldız: Karadeniz'in dibinde servet bulduk ama çıkaramıyoruz!
22.10.2013 / 00:01

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Karadeniz’de geleceğin yakıtı olarak tanımlanan metan hidrat bulunduğunu açıkladı. Karadeniz’deki aramalar sırasında çok geniş bir yüzeyde 50 cm kalınlığında metan hidrat bulunduğunu belirten Yıldız, bu madenin bugünkü teknolojiyle çıkarılmasının çok pahalı olduğunu ifade etti.


Metan Hidrat


Bilim dünyasının 1800'lü yılların sonunda varlığından haberdar olduğu metan hidrata İngiliz bilim adamları maden duvarlarında rastladı. 1960'lı yıllarda Rus bilim adamları metan hidratın enerji kaynağı olabileceğini iddia etti. 2000'li yıllara kadar metan hidratın enerji kaynağı olup olmayacağı tartışıldı ve bugün birçok ülke metan hidratın peşinde. Şu anda sadece Japonya, Kanada'da açtığı metan hidrat kuyusuyla deneme üretimine geçti.


methane hydrate map


Tsunamiye Yol Açıyor


Denizlerdeki metan hidrat oluşumunun yararı kadar zararı olduğu da iddia ediliyor. İddialara göre; çok çabuk katı halden sıvı hale geçen metan hidrat, çözündüğünde ortaya çıkan gaz, ortamın yoğunluğunu düşürdüğü için kayaların ve zeminin çözülmesine yol açıyor. Böylece tsunamiler ortaya çıkıyor. Bazı bilim adamları, " Bermuda Şeytan Üçgeni" oluşumlarında araç ve insanların kaybolmasını da bu etkiye bağlıyor.


Petrol Varsa Bulacağız

Konya Karapınar’ın üstünde 3 bin megawattlık güneş tarlası, altında 1.8 milyar ton kömür bulunan bir alanın bulunduğunu da kaydeden Bakan Yıldız, 60 bin dönüm büyüklüğündeki alanda 5 milyar dolar büyüklüğünde bir yatırımın sözkonusu olduğunu söyledi. 3 bin megawatt gibi büyük miktarda elektrik üretilebilecek alanın altında ise 1.8 milyar ton kömür bulunuyor ve birkaç yatırımcıyla görüşmeler başlamış durumda. Yıldız, enerjideki gelişmelerle ilgili şöyle konuştu: Istıranca’nın 64 km kuzeyinde doğalgaza rastlandı. Ama rezervin tespiti demek birden fazla kuyu vurmayı gerektiriyor. Doğalgaza rastlandı ama rezerv çalışmaları sürüyor. 400 milyon dolarlık rezerv tespit edilen yere 600 milyon dolar harcaman gerekiyorsa, proje fizıbıl değildir. O yüzden biz gerçekçiyiz. Çalışma yapmaya değecek kadar, İskenderun, Mersin ve Antalya açıklarında petrol var. Bir sondaj yaklaşık 20-250 milyon dolar. Buraya karar verip tabiri caizse kumar oynamaya başlıyorsunuz. Sondajı vurduktan sonra, çıkıyorsa var diyorsunuz, o zamana kadar var diyemiyorsunuz. Olma ihtimali olduğu için biz orada çalışıyoruz."

Irak’ın Doğalgazına Talibiz

Yıldız, Türkiye’nin, Irak’ta üretilebilecek ve ihraç edilebilecek bir doğalgazın taliplisi olacağını belirtti. Yıldız, Irak’ın üretebildiği doğalgazı, ham petrolü ve pazarlara sunabildiği her türlü mamulle alakalı teklif ve talepleri olabileceğini ifade ederek, şunları söyledi: “Kardeş ve komşu ülke Irak şu anda en büyük petrol tedarikçilerimizden biri. Bunu artırarak devam etmeyi düşünüyoruz. Türkiye, Irak’ta üretilebilecek ve ihraç edilebilecek bir doğal gazın taliplisi olacaktır. İran’la 10 milyar metreküpe yakın bir kontratımız var ve İran da Türkiye’nin büyük tedarikçilerinden bir tanesidir. Bu alışverişimizden son derece memnunuz ve ülkenin ihtiyaçlarının karşılanmasında kendileriyle çok iyi bir ilişkimiz var. Daha fazla doğal gaz denirse bu tekliflere de açık olduğumuzu belirtmem lazım.”

Bu haber toplam 3451 defa okundu


YAZARLAR