BOTAŞ Dev Bir İhracat Anlaşmasına Daha İmza Attı
Haber
21 Ağustos 2023 - Pazartesi 20:02 Bu haber 6396 kez okundu
 
BOTAŞ Dev Bir İhracat Anlaşmasına Daha İmza Attı
DOĞAL GAZ Haberi
BOTAŞ Dev Bir İhracat Anlaşmasına Daha İmza Attı

Türkiye’nin enerji arz güvenliğinin mimarı BOTAŞ, Avrupa’nın da enerji arz güvenliğinin teminatı olmaya devam ediyor. Dev projelerle kaynak çeşitliliği ve arz güvenliğini sağlayan BOTAŞ, ülkemizi kesintisiz enerjiye ulaştırmaya devam ederken Türkiye; coğrafi konumunun ve güçlü alt yapısının sağladığı avantajı kullanarak, enerjide merkez ülke olma yolunda başlattığı projeleri somutlaştırıyor.

Başarıyla yürütülen uluslararası enerji diplomasisinde iş birliğinin son adresi Macaristan oldu. Ülkemizin enerji alanında stratejik hedefleri ve doğal gazda merkez ülke olma vizyonu doğrultusunda BOTAŞ ile Macaristan devlet şirketi MVM CEEnergy arasında tarihi bir doğal gaz ihracat anlaşması imzalandı. Macaristan Enerji Bakanlığı Kamu Yönetiminden Sorumlu Müsteşarı ve MVM CEEnergy Yönetim Kurulu Başkanı Gabor CZEPEK ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan BAYRAKTAR'ın himayelerinde 20 Ağustos 2023 tarihinde gerçekleştirilen törende BOTAŞ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Burhan ÖZCAN ile MVM CEEnergy CEO'su Laszlo FRİTSCH tarihi anlaşmaya imza attılar.

Önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’den Macaristan’a doğal gaz sevkiyatına başlanmasını öngören Anlaşma ile taraflar arasında, ülkemizin güçlü LNG altyapısının ve iki ülke doğal gaz depolama tesislerinin ortak menfaatler çerçevesinde kullanılmasına dair iş birliğinin geliştirilmesi konularında da mutabakat sağlandı.

Kurumdan yapılan açıklamada "Ülkemizin doğal gaz arz güvenliğinin teminatı olan BOTAŞ, Türkiye’ye sınır komşusu olmayan bir Avrupa ülkesine boru hatlarıyla doğal gaz ihracatı konusunda bir ilk olan bu Anlaşma ile Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de önemli bir katkı sağlayacaktır.

Enerjinin güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde iletiminde geçmiş yıllarda transit ülke konumunda bulunan Türkiye, BOTAŞ vasıtasıyla enerji alanında hayata geçirilen dev projeler ve gelişmiş iletim altyapısıyla bugün gelinen noktada enerjide merkez ülke konumuna ulaşmıştır. Yürütülen enerji diplomasisi ve arz güvenliğindeki büyük yatırımlarla BOTAŞ, kesintisiz enerjinin mimarı ünvanını gururla taşımayı, ülkemizi enerjide bir üst lige taşıma hedefiyle çalışmalarını aralıksız sürdürecektir." denildi.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: botaş, doğal gaz
Yorumlar
Haber Yazılımı