Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Elektrik Tarihi Kitabı Yayımlandı
Haber
23 Kasım 2023 - Perşembe 17:49 Bu haber 4778 kez okundu
 
Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Elektrik Tarihi Kitabı Yayımlandı
ELEKTRİK Haberi
Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Elektrik Tarihi Kitabı Yayımlandı

Türkiye Elektrik Sanayi Birliği (TESAB) tarafından Cumhuriyatin 100. yılına armağan  edilen  “Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Elektrik Tarihi” kitabı enerji sektörüyle buluştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Konferans Salonunda yapılan lansman ile sektöre tanıtılan eser Türkiye elektrik tarihini kapsamlı şekilde ele alan ilk eser olarak dikkat çekti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcıları Zafer Demircan, Abdullah Tancan ve Nevzat Şatıroğlu, TESAB Yönetim Kurulu ve TESAB üyeleri, kamu kuruluşları ve özel sektör ve üniversitelerden yaklaşık 400 kişinin katılımı ile yapılan lansman Enerji Tarihi Çalışma Grubu Başkanı Ercüment Özdemirci’nin açılış konuşması ile başladı.  

Lansmanda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Zafer Demircan, çalışmanın Türkiye’nin elektrik serüvende büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, bu eserin internet ortamına taşınarak canlı, yaşayan bir eser haline getirilmesini, sektör temsilcilerinin de katkı sunmasını istedi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TESAB Yönetim Kurulu Başkanı ve EÜAŞ Genel Müdürü Zafer Benli, “Türkiye Elektrik Sanayi Birliği olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılına yakışır uluslararası ve ulusal çalışmaları arka arkaya hayata geçiyoruz. Bu kapsamda ilk olarak, CIGRE Güneydoğu Avrupa Bölge Başkanlığımızı başarıyla tamamladık. Ekim ayında düzenlendiğimiz 4. SEERC İstanbul Konferans’ımızla 25 farklı ülkeden 650 akademisyen, üst düzey yönetici ve uzmanın katıldığı konferansımız ile “Avrupa’nın Beyin Takımını” ülkemizde ağırlamış olduk. Cumhuriyetimizin 100. Yılına atfettiğimiz ve bugün tanıtılacak “elektrik tarihi” kitabımızla da sektörümüze önemli bir zihni katkı sağlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Akademi, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla 30 ana başlıkta elektrik tarihimizi ele alan kitaba 32 yazar katkı sağladı. Kitap yazarlarına  Sertifika takdim edilerek emek ve katkıları için teşekkür edildi.  

Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye Elektrik Tarihi kitabına  ücretsiz olarak tesab.org.tr  adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: tesab, elektrik, enerji
Yorumlar
Haber Yazılımı