Drogba'nın Madenci Aileleri için Bağışladığı 1 Milyon Lira Nerede?
Haber
18 Şubat 2015 - Çarşamba 23:09 Bu haber 21289 kez okundu
 
Drogba'nın Madenci Aileleri için Bağışladığı 1 Milyon Lira Nerede?
MADEN Haberi
Drogba'nın Madenci Aileleri için Bağışladığı 1 Milyon Lira Nerede?

Enerjimagazin-Galatasaray ile Atletico Madrid maçı ve Chelsa, Beşiktaş ve Fenerbahçe takımları arasında Soma yararına oynanan üçlü turnuvadan elde edilen gelirlerle Drogba'nın bağışladığı ileri sürülen 1 milyon liranın akıbetinin meçhul olduğunu iddia eden MHP Manisa Milletvekili Ertan Akçay, madencilerin ailelerine gönderilmeyen bu paralar kimlerin ayakkabı kutularındaysa bulacaklarını ve asıl sahiplerine verilmesini sağlayacaklarını kaydetti.
Milletvekili Akçay, ısrarlı takibi sonucu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)'nun taahhüt ettiği 5 milyon liranın dokuz ay sonra Manisa il Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı'nın hesabına yatılıp madenci ailelerine dağıtıldığını söyledi. Fenerbahçe ile Galatasaray futbol takımları arasında oynanan Süper Kupa finalinin gelirlerininse söylendiği gibi Somalı madencilerin ailelerine değil, futbol tesislerine gittiğini kaydetti. Soma'ya yapılan bazı bağışların akıbetinin bilinmediğini savunan Erkan Akçay, “Geliri Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve maden mağdurlarına verilmek üzere geçen 6 Ağustos'ta Galatasaray ile Atletico Madrid takımları arasında bir müsabaka oynanmıştır. iki gün sonra da Chelsa, Beşiktaş ve Fenerbahçe takımları arasında üçlü turnuva düzenlenmiştir. Yine geçen 25 Ağustos'taki Fenerbahçe-Galatasaray Süper Kupa finalinin gelirinin, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin ailelerine verileceği ifade edilmiştir. Ayrıca TFF Yönetim Kurulu, Soma'da hayatını kaybeden madencilerin ailelerine verilmek üzere 5 milyon TL yardım yapılması yönünde karar almıştır.
Soma maden faciasının üzerinden yaklaşık dokuz ay geçmesine rağmen bu maçların gelirleri, Manisa AFAD veya Soma Kaymakamlığı hesaplarına yatırılmamıştır. Bu konuyu kamuoyuna taşıdık. Son olarak geçen 5 Şubat'ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile ilgili gensoruda bu konuyu gündeme getirdim." dedi. Milletvekili Akçay, ısrarlı takipleri sonucunda dokuz ay sonra TFF’nin sözünü yerine getirip geçen hafta, taahhüt ettiği 5 milyon lirayı AFAD'a yatırdığını ve bu paranın kömür ocağı faciasında yaşamını yitiren madencilerin ailelerine dağıtıldığını kaydetti. Fenerbahçe ile Galatasaray futbol takımları arasında oynanan Süper Kupa finalinin gelirlerininse Somalı madencilere değil, futbol tesisine gittiğini söyleyen Akçay, "TFF Başkanı Yıldırım Demirören, 16 Mayıs 2014 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, 'Süper Kupa finali, 15-16 Ağustos'ta Manisa'da oynanacak. Bütün geliri de Soma'da şehit düşen kardeşlerimizin ailelerine bağışlanacak.' demiştir. Oysa Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan aldığımız bilgilere göre bu kupa finalinden, 1 milyon 316 bin lira gelir elde edilmiştir. Bu gelirle mülkiyeti Soma Belediyesi ve Ege Linyit işletmeleri Müessese Müdürlüğü'ne ait olan 58 dönüm arazi üzerine, Soma Milli Takımlar Eğitim ve Futbol Okulu yaptırılacaktır. Bu okulun kullanım mülkiyeti, 25 yıl süreyle TFF’ye verilmiştir. Soma'ya Milli Takımlar Eğitim ve Futbol Okulu açılmasına karşı değiliz. Eğer Soma'ya bu tesis yapılacaksa Futbol Federasyonu bunu kendi kaynaklarıyla yapabilir. Futbol Federasyonu'nun bütçesi buna yeterlidir. Biz Somalı maden şehitlerinin aileleri için toplanan paraların, amacı dışında kullanılmasına karşıyız.” diye konuştu. cihan

Kaynak: Editör:
Etiketler: Drogba'nın, Madenci, Aileleri, için, Bağışladığı, 1, Milyon, Lira, Nerede?,
Yorumlar
Haber Yazılımı