Dünyanın En Büyük GES’inde Asunim İmzası
Haber
19 Mayıs 2024 - Pazar 14:48 Bu haber 1816 kez okundu
 
Dünyanın En Büyük GES’inde Asunim İmzası
YENİLENEBİLİR Haberi
Dünyanın En Büyük GES’inde Asunim İmzası

Suudi Arabistan, çöl bölgesinde güneş enerjisinden elektrik üretmeyi hedefleyen dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini ASUNIM GROUP ile hayata geçiriyor. Toplamda 36 GWp gücüne sahip ve hayata geçeceği dönemdeki büyüklüğü 15 milyar dolara ulaşacak olan bu devasa güneş enerjisi santralinin projelendirmesi, mekanik süreçleri, uygunluk testleri gibi kritik süreçlerini yöneten ASUNIM Türkiye de projede önemli rol üstleniyor. ASUNIM GROUP, 20 GW'lik ilk tasarımı tamamladıktan sonra göstermiş olduğu başarılı çalışmalar sayesinde 16 GW'lik yeni bir proje için sözleşme imzaladı. Tasarımların uygulanmasına 2027 yılında başlanması ve projenin 5 yıl sürmesi hedefleniyor.

Suudi Arabistan Krallığı'nın dünyanın en büyük güneş enerji santralini NEOM bölgesinde 700 km2’lik bir alanda hayata geçireceği proje için ASUNIM'in seçilmesinde, uzman mühendislik birikiminin önemli bir rolü oldu. Grubun uzun geçmişi, birçok uluslararası ödüllü projesi, güçlü tasarım bilgisayarları ve geniş deneyimi, dünyanın en büyük fotovoltaik (PV) santrali için seçilme kriterlerinin başında yer aldı. 

Uzun yıllara dayanan uzmanlığı ve uluslararası alanda birçok ödüllü projeye imza atmış mühendislik ekibiyle projede yer alacak ASUNIM Türkiye konumu, grup şirketleri arasında öne çıkan bölgesel deneyimi ve güçlü referansları ile projede önemli bir rol oynayacak.

Proje, ASUNIM ve proje ortakları tarafından ön yerleşim ve tasarım, saha değerlendirmesi, üç boyutlu topografik modelleme, çakma/çekme testleri, kullanılacak ürün ve tedarikçilerin teknik özellikleri ile LCOE çalışmalarını içerecek şekilde özenle tasarlandı. ASUNIM, 20 GW'lik tasarımı tamamladıktan sonra, yeni 16 GW'lik bir proje için sözleşme imzaladı ve çalışmalar halen devam ediyor. Tasarımların uygulanmasına 2027 yılında başlanması ve projenin 5 yıl sürmesi öngörülüyor. 

Bu kilometre taşı proje ile Suudi Arabistan Krallığı, petrol üreten bir ülkede bile güneş enerjisinin daha ucuz ve daha sürdürülebilir bir seçenek olduğunu bir kez daha kanıtlamış olacak ve fosil yakıt ayak izini azaltma konusundaki kararlılığını gösterecek.

ASUNIM Yönetim Kurulu Başkanı Umut Gürbüz, güneş enerjisi sektöründe 15 yılı aşkın süredir uluslararası deneyime sahip bir firma olarak İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'de önemli roller üstlendiğini vurgularken, kazandıkları güneş enerjisi santrali ihalesiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

"İleri mühendislik hizmetlerimiz, yüksek kaliteli çözümlerimiz, 1.7 GW'ın üzerindeki güçlü global referanslarımız ve yetenekli, aynı zamanda deneyimli mühendislik ekibimiz sayesinde dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini şekillendirmek üzere onlarca şirket arasından seçilmekten büyük gurur duyuyoruz. Dünya genelindeki ofislerimiz aracılığıyla uluslararası güneş enerjisi sektöründe öncü projeleri başarıyla tamamladık. Bu değerli referanslar, ASUNIM'in adını her geçen gün daha ileri taşıyor. Türkiye'deki lisanslı projelerimizden çatı üzeri GES projelerine, hibrit projelerden Afrika kıtasının en büyük depolama GES projesine kadar pek çok önemli projede ASUNIM imzası bulunmaktadır. Şimdi, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinde bir Türk şirketinin imzasının yer alacak olması bizim için gurur ve mutluluk verici. ASUNIM olarak, Suudi Arabistan'da gerçekleştirilecek bu dev projenin başarısı için güven, ileri teknoloji ve yetkin mühendislik gibi üstünlüklerimizi ortaya koyacağız. Birikimimiz ve kazandığımız tecrübelerle temiz ve sürdürülebilir enerji alanında büyük projelere imza atmaya devam edeceğiz.

ASUNIM’in hali hazırda MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) Bölgesi’nde başarı ile tasarlanmış ve uygulanmış sayısız GES projesi bulunuyor. Orascom için yapılan proje kapsamında Cezayir’de 360 MWp’lik GES projelendirme çalışması, Güney Sudan’da Elswedy Electric için 20 MWp güneş enerjisi ve 35MWh depolama sistemi kurulumu, Mısır’da teknoloji devi Siemens’in tesis çatısına kurulumu tamamlanan 2 MWp’lik GES projesi, dünya gıda devi IFFCO için yapılan 1.2 MWplık çatı GES projesi, Güney Mısır çölünde bir çok mikro sulama sistemini içeren 4 MW’lik arazi sistemi ve Solar Wadi ortaklığıyla Umman’ın Başkenti Muscat'taki alışveriş merkezleri ve idari binalar etrafına kurulacak 9 MWp büyüklüğündeki PV sistemleri ve niceleri ASUNIM'in bölgedeki  güçlü varlığının en büyük göstergeleri arasında bulunuyor.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: asunim, umut gürbüz, ges, afrika
Yorumlar
Haber Yazılımı