Enerji Bakanı 5 Bin Madencinin işsiz Kalmasını Değerlendirdi
Haber
26 Eylül 2014 - Cuma 09:14 Bu haber 30687 kez okundu
 
Enerji Bakanı 5 Bin Madencinin işsiz Kalmasını Değerlendirdi
MADEN Haberi
Enerji Bakanı 5 Bin Madencinin işsiz Kalmasını Değerlendirdi

Enerjimagazin- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma faciasının ardından güvenliği arttırmak için çıkarılan yasa ile maden ocaklarının kapatılması ve yaklaşık 5 bin kişinin işsiz kalması ile ilgili olarak, "Plan Bütçe Komisyonu’nda 10. maddeye geçici 21. madde olarak koyduğumuz önergede, haklarının arttırılması ile alakalı oluşan maliyet artışını işverenlere yansıtılması ön görüldü. Genel Kurul’da ise muhalefet partisinden bir milletvekilinin itirazı üzerine tekrar çekildi bu madde. Kurulun uygun görmesi halinde önerge hazır. Bu daha sonra gündeme gelebilir." dedi.
Cihan'da yer alan habere göre, Bakan Yıldız, Ankara Ticaret Odası (ATO) yönetim kurulu üyelerini kabulünde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "Torba yasa ile düzenlemenin getirildiği maden sektöründe maliyetlerin artmasına tepki gösteren işletmeler, üretimi durdurma kararı aldı. Bu yasaya ilişkin bir düzenleme tekrar gündeme gelecek mi?" sorusuna bunu daha önceden gördüklerini ifade ederek, Plan Bütçe Komisyonu’nda 10. Maddeye geçici 21. Madde olarak koydukları önergede, haklarının arttırılması ile alakalı oluşan maliyet artışını işverenlere yansıtılmasının ön görüldüğünü belirti.
Yıldız, "Eğer o ihale şartları değişmişse bunu işverenin maliyetlerine yansıtmak için kurumlara yetki alınması konusuydu. Plan bütçede geçti. Genel Kurul’da ise muhalefet partisinden bir milletvekilinin itirazı üzerine tekrar çekildi, bu madde. Çünkü işverenle işçi birbirinden ayrılmaz unsur. Birinin hakkı diğerinin de hakkı." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Enerji, Bakanı, 5, Bin, Madencinin, işsiz, Kalmasını, Değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı