Kalaycı Somalı Madencileri Kabul Etti
Haber
12 Ekim 2019 - Cumartesi 11:36 Bu haber 24067 kez okundu
 
Kalaycı Somalı Madencileri Kabul Etti
MADEN Haberi
Kalaycı Somalı Madencileri Kabul Etti

Enerjimagazin-Manisa'nın Soma ilçesinden Ankara'ya gelen maden işçileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı'yı makamında ziyaret etti. Kalaycı, TKi Genel Müdürü Ömer Bayrak ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Süleyman Önel de hazır bulunduğu ziyarette yaptığı konuşmada, madencilerin taleplerinin ele alındığını belirterek, hizmet alım sözleşmesiyle maden ocaklarında çalışan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının TKi tarafından ödenebileceğini ifade etti.
Rödövans usulüyle çalışanların ise kıdem ve ihbar tazminatlarının işletmeci firmaya ait olduğunu bildiren Kalaycı, şunları kaydetti:
"Madencilik, dünyanın en fazla saygı duyulması gereken mesleklerinin başında geliyor. Madenci kardeşlerimizin haklarını almaları için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bakanlık olarak her zaman madencilerimizin ve ailelerinin yanında olduk. Hiçbir madencimizin mağdur olmaması için de elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz." Görüşme Olumlu Geçti Kalaycı ile yapılan ziyaret sonrası konuşan Bağımsız Maden iş Sendikası Başkanı Tahir Çetin, toplantının genel olarak olumlu geçtiğini belirterek; “Mahkemelerce ispatlanmış olan Türkiye Kömür işletmeleri’nin sorumlu olduğuna dair belgeleri sunduk. Tazminatların ödenmesi sorumluluğunun Türkiye Kömür işletmeleri’nde olduğunu söyledik, bunun için önerge getirdiğimizi ifade ettik. Onlar da inceleyip, araştırdıklarını söylediler. Bize ne kadar işçinin mağdur olduğunun, tazminatlarının ne kadar olduğunu araştıracaklarını söylediler ve 15 Ekim tarihine ikinci bir görüşme talep ettiler. O zaman tam kararın çıkacağını düşünüyoruz. Yüzde seksen olumlu bir davranış vardı.” dedi. Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com'a aittir.
Aktif Link verilerek veya açık kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kalaycı, Somalı, Madencileri, Kabul, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı