MTA Genel Müdürlüğü Görevine Vedat Yanık Atandı
Haber
15 Ocak 2022 - Cumartesi 10:11 Bu haber 21750 kez okundu
 
MTA Genel Müdürlüğü Görevine Vedat Yanık Atandı
GÜNDEM Haberi
MTA Genel Müdürlüğü Görevine Vedat Yanık Atandı

MTA Genel Müdürü Doç. Dr. Yasin Erdoğan’ın istifası nedeniyle boşalan Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü görevine, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) Genel Müdür Yardımcısı Vedat Yanık vekaleten atandı. 

Yanık, düzenlenen devir teslim töreni ile görevi Erdoğan’dan devraldı. Tören sonrası kurumun internet sitesi üzerinden açıklama yapan Yanık, “Güçlü Ülkemizin, köklü kuruluşlarından olan MTA Genel Müdürlüğümüzde bugün yapmış olduğumuz devir teslim töreni ile görevime başlamış bulunuyorum. Başta Sayın Doç. Dr. Yasin Erdoğan olmak üzere kuruluşumuzda görev yapmış ve ülkemize önemli hizmetler sunmuş Genel Müdürlerimize şükranlarımı sunuyorum. MTA, dün olduğu gibi bugün de, gelecekte de yeraltı zenginliklerimizi ülke ekonomisine kazandırmak için aynı heyecan ve enerji ile çalışmaya devam edecektir” dedi. 

Yanık, 1964 yılında Rize’nin Güneysu ilçesinde doğdu. 1986 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü ile 1999 yılında Marmara Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Bölümü’nde lisans eğitimlerini tamamladı.

İş hayatına 1986 tarihinde özel sektörde açık ve kapalı kömür işletmelerinde mühendis olarak başlayan Yanık, 1990 yılında MTA Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü projelerinde Ekip ve Kamp Şefi olarak görev yaptı. 1998 yılında MTA Orta Anadolu 4. Bölge Müdürlüğü Kadrosunda Sondaj ve Hafriyat Başmühendisliği ve Bölge Müdür Vekilliği görevini üstlendi. 2017-2019 yılları arasında MTA Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunan Vedat Yanık, 12 Temmuz 2019 tarihli Bakanlık Oluru ile MAPEG Genel Müdür Yardımcılığı görevine vekaleten atandı. Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcılığı görevine asaleten atanmıştı.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: mta, yasin erdoğan, maden, vedat yanık
Yorumlar
Haber Yazılımı