Taha Meli Arvas EPİAŞ Genel Müdürlüğüne Atandı
Haber
14 Şubat 2024 - Çarşamba 21:06 Bu haber 3853 kez okundu
 
Taha Meli Arvas EPİAŞ Genel Müdürlüğüne Atandı
GÜNDEM Haberi
Taha Meli Arvas EPİAŞ Genel Müdürlüğüne Atandı

2020-2021 yıllarında Sermaye Piyasası Kurulu’nda Başkan Vekili ve 2023 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı olarak görev yapan Taha Meli Arvas, 09 Şubat 2024 tarihi itibarıyla Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) Genel Müdürlüğüne atandı.

EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan, düzenlenen devir teslim töreninde yaptığı konuşmanın ardından 20 Haziran 2018 tarihinden itibaren EPİAŞ Genel Müdürü olarak görev yapan Ahmet Türkoğlu’na Genel Müdürlük görevi sırasındaki çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve hazırlanan plaketi takdim etti.

EPİAŞ çalışanlarının katılımı ile gerçekleşen devir teslim töreni Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tancan’ın EPİAŞ Genel Müdürlüğüne atanan Taha Meli Arvas ve TPAO Genel Müdürü olarak atanan Ahmet Türkoğlu’na çiçek takdimi ile son buldu.

Taha Meli Arvas, lisans eğitimini ABD’nin New York Eyaleti’ndeki Syracuse Üniversitesi'nde Biyomühendislik ve Finans alanlarında çift anadal yaparak 2003 yılında tamamladı. Daha sonra CUNY Graduate Center’da siyaset bilimi yüksek lisansına başladı. Özyeğin Üniversitesi'nde 2013 yılında MBA, 2014 yılında Finansal Mühendislik alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Finans alanındaki doktora çalışmasını Boğaziçi Üniversitesi'nde devam ettirmektedir. Arvas, iş hayatına New York’ta kendi kurduğu yönetim danışmanlığı şirketi bünyesinde başlamış ve şirketlere iş ve yatırım stratejileri geliştirmek konularında danışmanlık yapmıştır. Danışmanlık sektöründe faaliyet gösterirken bir yandan da finans alanında ulusal ve uluslararası birçok yayın kuruluşunda yorumculuk yapmış, 2013-2020 arasında finansal köşe yazarlığı yapmıştır. 2020-2021 yılları arasında Sermaye Piyasası Kurulu'nda Başkan Vekilliği yapan Arvas, bu süreçte sermaye piyasalarının geliştirilmesi, şirketlerin sermayeye erişiminin kolaylaştırılması ve menkul kıymetlerin manipülasyonuyla mücadele alanlarında özel çalışmalar yürütmüştür. Arvas, ayrıca 2020 yılında Özyeğin Üniversitesi finans bölümünde, 2021-2024 yılları arasında ise Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler vermiştir. 2023 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Danışmanı olarak görev yapan Taha Meli Arvas, 9 Şubat 2024 tarihinde EPİAŞ Genel Müdürü olarak atanmıştır.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: epiaş, taha meli arvas
Yorumlar
Haber Yazılımı