Türkiye ve Cezayir Arasında Enerji İş Birliği
Haber
05 Kasım 2023 - Pazar 10:54 Bu haber 11555 kez okundu
 
Türkiye ve Cezayir Arasında Enerji İş Birliği
DOĞAL GAZ Haberi
Türkiye ve Cezayir Arasında Enerji İş Birliği

Türkiye’nin Enerjisi BOTAŞ kaynak çeşitliliği sağlayarak, enerji arz güvenliğinin teminatı olmaya devam ediyor. Yürütülen başarılı ve etkin enerji diplomasisi ile arz güvenliğinin sağlanması yanında bölgesinde söz sahibi bir ülke konumuna gelen Türkiye, enerjide merkez ülke olma hedefi yolunda ilerliyor.

Bu kapsamda Türkiye ile Cezayir, enerjide iş birliğini geliştirmeye yönelik görüşmelerde bulundu.

BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdulvahit FİDAN, Cezayir'in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Rachid HACHICHI ile Cezayir'de bir araya geldi.

İki ülkenin enerji alanındaki ilişkilerinin güçlendirilmesi konusunda mutabakata varılan görüşmede Fidan ve Hachichi, SONATRACH ile BOTAŞ arasında LNG alım-satım anlaşmaları çerçevesinde devam eden köklü iş birliği konularında görüş alışverişinde bulundu.

BOTAŞ Genel Müdürü Abdulvahit FİDAN, Genel Müdür Yardımcısı Mithat AYDIN ve Doğal Gaz Alım ve İhracat Daire Başkanı Yunus Emre İCİK’in ile SONATRACH’ın üst düzey yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleşen görüşmede iki şirket; ticari ilişkileri güçlendirme, ortaklıkları genişletme ve yeni iş fırsatlarını birlikte koordine etmeye yönelik konuları değerlendirdi.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: doğal gaz, botaş, enerji, cezayir
Yorumlar
Haber Yazılımı