Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Doğum Borçlanması Zaferi
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin
Enerji Altyapısında Değişim ve Bataryalar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Doğum Borçlanması Zaferi

Doğum Borçlanması Zaferi
25.04.2015 / 00:41

Enerjimagazin-Merhabalar değerli okuyucularım; başlık dikkatiniz çekti değil mi? Evet SGK’ya karşı kazanılan bir zaferden bahsetmek istiyorum bu haftaki yazımda ama öncelikle geçen hafta programın yoğunluğundan dolayı yazamadığımdan özür diliyorum.


Hepinizin bildiği üzere kadın sigortalılarda işe girişten sonra yaptığı doğumlarla ilgili olarak doğum borçlanması yaparak çalışmadığı günlerdeki prim kayıplarının önüne geçilmekteydi. Bu uygulama 2 çocuğa kadar uygulamada olup, son torba yasa düzenlemelerle doğum borçlanmasının 3 çocuğa kadar hatta işe girmezden önceki doğumlarında borçlanılarak aynen erkeklerde olduğu gibi ilk işe giriş tarihini borçlanma süresi kadar öne çekilmesinin çalışmaları yapılmakta idi. Fakat hafta içinde ana haber bültenlerine konu olan bir haber sonucu Almanya’da yaşayan Fatma KAPLAN Türkiye aleyhine açtığı davayı kazanarak SİGORTALI İŞE GİRMEZDEN ÖNCEKİ DOĞUMLARINI BORÇLANARAK İLK İŞE GİRİŞ TARİHİNİ İLK DOĞUM YAPTIĞI GÜNE ÇEKİLMESİ yönünde karar çıkmasına sağlamıştır.


Ana haber bültenlerinde her ne kadar EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ile bağdaştırılsa da konunun EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR ile bir alakası olmadığı iyi incelendiğinde anlaşılmaktadır. Zira şu da var ki; 08.09.1999 tarihinden önce işbaşı yapmış birisinin 08.09.1999 tarihinden önceki tarihler doğan evladı varsa artık o bayan da bir EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILAN olarak GASP EDİLEN EMEKLİLİK HAKKI için mücadeleye katılmalıdır. Çünkü 2000 sonrası hatta 2008 sonrası iş başı yapmış kişilerin emekliliği ile 2000 öncesi iş başı yapmış kişilerin emekliliği arasında çok yıl farkı vardır.  


Aslında bu dava sonucunda SGK sisteminde köklü değişiklikleri getirecektir. Neden derseniz? Yapılacak olan doğum borçlanması dikkat ederseniz ilk işe girişi borçlanılan süre kadar öne çekmiyor. Direk olarak ilk doğum yapılan tarihe çekiyor ki bu da kişiler arasında ayrımcılığa söz konusu olacaktır. Şöyle ki; erkekler ASKERLİK BORÇLANMASI yaparak borçlanma yaptığı süre kadar ilk işe girişi öne çekebilmektedirler, şimdi ise erkeklerde dava açarak askerlik yaptıkları tarihi ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmesi için kanuni yolları izleyeceklerdir.


Kadın çalışanlarla ilgili değinmemiz gereken bir diğer konu da gündelikçi olarak evlere temizlik işlerine giden emekçi kadınlarımızın sözde gittikleri yerde yapılan sigortalılıkların kesinlikle emeklilik için bir avantaj olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Çünkü bu durumda çalıştıranlar çalışanı için sadece kısa kol prim denilen iş kazaları ve meslek hastalıkları primi yatırmaktadır. Uzun kollar denilen emeklilik için prim yatmadığından şimdinin staj mağdurları gibi yıllar sonrada emekçi kadınların mağduriyetleri gündeme gelecektir.


Bu haftalıkta bu kadar demeden önce TBMM’nin açılışının kutlandığı 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ herkese kutlu olmasını diler, geleceğimizin çocuklar olduğunu unutmayarak onları önemsediğimizi mutlaka kendilerine hissettirelim. Yazımı büyük usta Nazım Hikmet’in şiiriyle sonlandırırken saygı ve sevgilerimi sunarım.


Ve kadınlar

bizim kadınlarımız:

korkunç ve mübarek elleri

ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle

anamız, avradımız, yarimiz

ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen

ve soframızdaki yeri

öküzümüzden sonra gelen

ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız

ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki

ve kara sabana koşulan ve ağıllarda

ışıltısında yere saplı bıçakların

oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan

kadınlar,

Bu yazi toplam 3334 defa okundu
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR