Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yıldız'dan Özelleştirme İddialarına Yanıt
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yıldız'dan Özelleştirme İddialarına Yanıt

Yıldız'dan Özelleştirme İddialarına Yanıt
Bakan Yıldız, 14 Termik Santralin Bilal Erdoğan’ın da içinde bulunduğu bir ortaklık ile beraber özelleştirme kapsamı dışına çıkarıldığı” iddialarına yanıt verdi.
28.12.2013 / 11:12

Enerjimagazin-Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) KCETAŞ toplantısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da katılımıyla yapıldı.


Bakan Yıldız Kayseri ve Civarı Elektrik Dağıtım A.Ş. de (KCETAŞ) gerçekleşen toplantıda yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan ile ilgili “14 Termik Santralin Bilal Erdoğan’ın da içinde bulunduğu bir ortaklık ile beraber özelleştirme kapsamı dışına çıkarıldığı” iddialarına yanıt verdi.


Yıldız, "Yaptıklarımızı anlatmakta güçlük çektiğimiz bir ortamdayız. Bizlerin yapacağı çok fazla iş var. Bu işlere aklımız yetiyor. 14 termik santralin Sayın Başbakanımızın oğlunun da bulunduğu bir ortaklık ile beraber kapsam dışına çıkarıldığı söyleniyor. Buna yalan demek yalnızca yeterli değil. Biz özelleştirme sürecine devam ediyoruz. Bize çok farklı teklifler gelebilir. Türkiye'deki serbestleşme ile ilgili çok farklı teklifler gelebilir. Bunları değerlendiririz teknik açıdan. İşleme koymamamız gerekenleri de değerlendiririz. Bunları özelleştirme kapsamından çıkarmadık. 14 termik santralin Başbakanımızın talimatı ile çıkarıldığı konu külliyen yalandır. Bununla ilgili 6 tane ÖYK kararı almışız. Özelleştirme Yüksek Kurulu, 'Süreci başlatın' demiş, biz başlatmışız. 14 santralden Hamidabat, Kangal ve Seyitömer Termik Santrali özelleştirildi, 11 tane kaldı. 4 tane daha santralin özelleştirme programı açıklandı. 28 Şubat'a kadar bunlar devam edecek. Yatağan, Yeniköy, Kemerköy ve Çatalağzı. Geriye 7 tane kalıyor ve bunların Maliye Bakanlığına bağlı Özelleştirme İdaresi tarafından yapılacak. Başı yalan, ortası yalan, sonu yalan. Böyle olmaz.

Bizler Özelleştirme Yüksek Kurulunun aldığı karar sonrasında, Özelleştirme Kurulu bu ihaleleri yapıyor. Şimdiye kadar yaklaşık 3 milyar dolar gelir elde ettik. Bir kısmı enerji kalemlerindeki yatırımlarla alakalı. 76 milyon insan ve bu yalanı söyleyenler de bu gelirlerden de faydalandılar. Her şeyin bir sınırı var. O açıdan bizler bu sürece devam edeceğiz. Kapsam dışına çıkarıldığına dair biri bir evrak getirsin, onu geri iade ederim. 'Ben söyleyeyim de bu çamur nereye sıvanırsa sıvansın' olmaz. Sayın Maliki ve Sayın Barzani'nin yaptığı toplantıda Türkiye'nin de içinde bulunduğu ekonomiye katkısı olan çalışmalardan bahsettim. O nedenle biz ekonomi ile alakalı gelişmelerimize devam edeceğiz. Bu tür cümlelerin bizi yolumuzdan alıkoyamayacağını bilmenizi isterim."
Dedi.


Bu haber toplam 3611 defa okundu


YAZARLAR