Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Elektrik Üretim İhalelerine Erteleme Göründü
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Elektrik Üretim İhalelerine Erteleme Göründü

Elektrik Üretim İhalelerine Erteleme Göründü
EÜAŞ'a ait Kemerköy-Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan Termik Santrallerinin özelleştirme ihalelerinde süre uzayabilir.
10.01.2014 / 09:10

Enerjimagazin-EÜAŞ'a ait Kemerköy-Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan Termik Santrallerinin özelleştirme ihalelerine erteleme göründü.Özelleştirme İdare Başkanlığı'nın Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ait Kemerköy-Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan Termik Santrallerinin özelleştirme ihaleleri için aralarında Sabancı Holding, Aksa Enerji, Fransız GDF-Suez, IC İçtaş ve Limak'ın da yer aldığı bazı şirketler şartname alırken, bazı yatırımcılar süre uzatımı talebinde bulundukları öğrenildi.

ÖİB, Kemerköy ve Yeniköy Santralleri'nin bir grup olarak özelleştirilmesi ihalesi için son teklif verme tarihlerini 24 Ocak 2014, Çatalağzı Termik Santrali'nin 5 Şubat 2014 ve Yatağan Santrali'nin 10 Şubat 2014 olarak açıklamıştı.


Reuters'a bilgi veren kaynaklar, şirketlerin ihale sürecine katılmak için hazırlıklarını yaptığını ancak bazı yatırımcıların daha detaylı çalışma için süre talep ettiğini ve bu talebin ÖİB tarafından gelecek hafta değerlendirilebileceğini kaydetti.

Bazı şirketlerin dört santral için de şartname aldığını belirten bir yatırımcı, 17 Aralık 2013'te başlayan operasyonun ardından hem siyasi gündemin hem döviz kurunun yatırımcıların sağlıklı değerlendirme yapmasını engellediğini belirterek, "Bir süre erteleme olursa daha fazla yatırımcının ihaleye gireceğini düşünüyorum" dedi.

ÖİB, yatırımcılardan gelen erteleme taleplerine çoğunlukla olumlu yanıt veriyor.

Konu hakkında bilgi sahibi bir özel sektör kaynağı, "Şartname alan firmalar arasında, son dönemde enerji projelerinde gördüğümüz hemen hemen bütün şirketler var. Zaten enerji işinde olan şirketlerin ihalelere çalışmaması söz konusu olmaz" dedi.

Enerji sektöründe henüz yer almayan şirketlerin de ihalelerle ilgilendiğini kaydeden kaynak, bu ilgiye sadece düşük tutulan şartname fiyatlarının değil aynı zamanda özkaynak imkanının da katkı sağladığını belirterek, "Elinde nakit olan, farklı sektörlere yatırım yapma arayışında olan şirketler, biraz özkaynak biraz finansmanla yükselen sektör olarak görülen enerjide yatırım arayışına girdiler" diye konuştu.

Elektrik dağıtım özelleştirmelerini tamamlayan ÖİB, geçen yıldan itibaren elektrik üretim ihalelerine çıkmaya başladı. Bu kapsamda, Seyitömer, Kangal ve Hamitabat gibi üretim santrallerinin özelleştirmesini tamamlamıştı.

Hükümet, 16,000 MW'lik üretim özelleştirmelerini birkaç yılda tamamlamayı hedefliyor.

Bazı şirketlerin ihalede teklif verme süresinin uzatılması yönünde talebi olduğunu belirten bir kaynak, "Talep olunca genellikle bu gerçekleşiyor... İhaleler seçim dönemine de denk geldiği için, biz de erteleme bekliyoruz" dedi.

Geçen yıl toplam 10.2 milyar kWh elektrik üretimi ile Türkiye toplam üretiminin yaklaşık yüzde 3.5'ini sağlayan santrallerden Muğla-Kemerköy'ün 630 MW, Muğla-Yeniköy'ün 420 MW, Muğla-Yatağan'ın 630 MW ve Zonguldak-Çatalağzı'nın 300 MW kurulu gücü bulunuyor.

Muğla'daki termik santraller linyite dayalı üretim yaparken, Zonguldak Çatalağzı'nda üretim taşkömürüne dayanıyor.

Tes-İş ve Maden-İş sendikaları, Aralık ayında yaptıkları ortak bir açıklamayla, ihalelerin iptaline yönelik her yolu deneyeceklerini belirtmişlerdi.


dünya

Bu haber toplam 5392 defa okundu


YAZARLAR