Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - İşçiler Özelleştirme İdaresine Yürüdüler
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İşçiler Özelleştirme İdaresine Yürüdüler

İşçiler Özelleştirme İdaresine Yürüdüler
İşçiler, Yeniköy, Kemerköy ve ÇATES Termik Santralleriyle GELİ Kömür Ocağının özelleştirmelerinin iptali için ÖİB'na yürüdüler.
24.01.2014 / 14:36

Enerjimagazin-Dün Yatağan’dan yola çıkan enerji ve maden işçileri Muğla’da polis barikatını aşamadı. Zonguldak’tan yola çıkarak Ankara’ya ulaşan işçiler ise diğer illerden gelen işçilerle buluşarak “Hükümet istifa” sloganlarıyla Özelleştirme İdaresi’ne yürüdü.


Muğla'da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilmek istenmesi nedeniyle Ankara'da toplanan sendika üyeleri, eylem düzenledi.


Sıhhiye Toros Sokak'ta bir araya gelen, başta Zonguldak olmak üzere farklı kentlerden yola çıkarak Ankara’ya gelen Türk-İş, DİSK, KESK, Genel Maden-İş, Türkiye Yol-İş, Şeker-İş sendikalarına üye işçiler, yanlarında getirdikleri özelleştirme karşıtı döviz ve sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. İşçiler yürüyüş boyunca “Yatağan işçisi yalnız değildir”, “Her yer Yatağan, her yer direniş”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “İşçiler burada, hırsızlar nerede”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları attılar. İşçiler, Yatağan işçilerinin Ankara yürüyüşünün polis barikatlarıyla kesilmesine tepki göstererek  “Türk-İş bizi Muğla’ya götür” sloganı attılar.
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın önünde barikat kuran Çevik Kuvvet polisleri, işçilerin önünü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın önüne gelmeden kestiler.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yakınında toplanan işçiler, Muğla'da bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile bu santrallere kömür temin eden linyit sahalarının özelleştirilecek olması ile ilgili bir açıklama yaptı. Sendika temsilcileri söz alarak AKP’nin özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarına ve dün Yatağan’da yapılan engellemelere tepki göstererek, Yatağan, Yeniköy, Kemerköy ve ÇATES Termik Santralleriyle GELİ Kömür Ocağının özelleştirme ihalelerinin iptalini istediler.


Yatağan’dan eyleme katılmak üzere yola çıkan fakat polis ve jandarma engeline takıldıkları için Ankara’ya ulaşamayan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin işçilerinin katılamadığı eylem yapılan açıklamaların ardından olaysız bir şekilde son buldu.


Bu haber toplam 3626 defa okundu


YAZARLAR