Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Çek Enerji Devi Özelleştirmelerle İlgileniyor
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çek Enerji Devi Özelleştirmelerle İlgileniyor

Çek Enerji Devi Özelleştirmelerle İlgileniyor
Çek enerji devi, Türkiye'de elektrik üretim özelleştirmeleri ve kömür atıktan enerji üretimi gibi yatırımlarla ilgileniyor.
07.03.2014 / 12:02

Avrupa'nın en önemli enerji üretim, depolama ve iletim şirketlerinden Energeticky a Prumslov Holding (EPH), Türkiye'de elektrik üretim özelleştirmeleri ve kömür atıktan enerji üretimi gibi yatırımlarla ilgileniyor.

EPH yönetiminde yer alan eski Avrupa Konseyi Başkanı ve eski Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek beraberindeki şirket yetkilileriyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ı ziyaret ederek Türkiye enerji piyasasının işleyişi ve fırsatları hakkında kapsamlı brifing aldı. Görüşmede, yıllık 20 milyon ton kömür, 37 milyar kilovat saat elektrik üreten, 57 milyar metreküp doğal gaz iletimi yapan ve 3,5 milyar metreküp depolama kapasitesi olan EPH'nın yetkilileri, Türkiye'de elektrik ve doğal gaz zincirinin her halkasında yer almayı planlandıklarını ve bilhassa elektrik üretim santrallerinin özelleştirmeleri, kömür ve atıklardan elektrik üretimi, elektrik ve doğal gaz dağıtımı ile depolama alanlarında yer almak istediklerini söyledi

Önemli Yatırım Olanakları Var

Şirket yönetimindeki Topolanek ise Türkiye'yi uzun süredir çok yakından takip ettiklerini ve bu piyasada çok büyük fırsatlar gördüklerini ifade ederek, "Son dönemde yaşanan ekonomik ve siyasi çalkantıları da yakından izlediklerini" dile getirdi. EPDK Başkanı Yılmaz ise Türkiye enerji piyasasının her açıdan yabancı yatırımcılara büyük imkanlar sunmaya devam ettiğini, bu konuda EPDK olarak her türlü bilgi talebini karşılamaya hazır olduklarını ancak doğru yatırım kararları verilebilmesi için bu dönemde ekonomik ve sektörel gelişmeler ve istikrarın Türkiye'den takip edilmesi gerektiğini kaydetti.

EPH yetkilileri, karar aşamasına kadar çok tutucu davrandıklarını ancak karar verdikten sonra hızlı adımlar attıklarını dile getirerek, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılması açısından bilhassa kömür ile atıklardan enerji üretimi konusunda büyük fırsatlar gördüklerini bildirdi. "Avrupa'nın en büyük atık üretim şirketini satın aldıklarını" da kaydeden şirket yetkilileri, Türkiye'nin bu alanda önemli yatırım olanakları taşıdığına işaret ettiler.

Rus doğalgazının Avrupa Birliği ülkelerine taşınmasında kilit konumda olan EPH, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Polonya'da 40'ın üzerinde şirketle faaliyet gösteriyor.


ht

Bu haber toplam 2846 defa okundu


YAZARLAR