Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji ve Maden İşçileri Özelleştirme Nöbetinde
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji ve Maden İşçileri Özelleştirme Nöbetinde

Enerji ve Maden İşçileri Özelleştirme Nöbetinde
Yatağan işçilerinin özelleştirme nöbeti devam ediyor.
23.04.2014 / 12:47

Enerjimagazin-Bir yandan Elektrik üretim özelleştirmelerde süreç devam ederken diğer taraftan Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirilmesine karşı çıkan enerji ve maden işçilerinin, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önündeki “nöbet eylemi” de devam ediyor.


10 Nisan’dan bu yana Ankara’da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın karşısındaki Kurtuluş Parkı’nda “direniş nöbeti” tutan işçilerin, Yatağan Termik santrali ihalesinin yapılacağı 30 Nisan’a kadar burada olacakları belirtiliyor.


Türkiye Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin yaptığı açıklamada, Tes-İş ve Türkiye Maden-İş sendikalarına üye işçilerin bu tarihe kadar 09.00-17.00 saatleri arasında parkta nöbetleşe bekleyeceklerini söyledi.


Girgin, Yatağan işçilerinden bir kısmının 1 Mayıs’ta Ankara’da, diğerlerinin ise Yatağan’da olacağını aktardı.


Polis Müdahalesi


Muğla’daki termik santrallerin özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlanmasının ardından enerji ve maden işçileri, yaklaşık 8 aydan bu yana Yatağan ve çevresinde protesto eylemi yapıyordu.


İşçiler, Yeniköy Termik Santrali’nin ihalesi için son teklif verme tarihi olan 10 Nisan’da Ankara’ya gelmiş ve Özelleştirme İdaresi önünde “direniş nöbeti” tutmaya başlamıştı.
Çevik Kuvvet polisleri de işçilerin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na girmelerini önlemek için bölgeyi demir bariyerlerle çevirmişti.


İşçiler, Cuma öğleden sonra Yeniköy ve Kemerköy santrallerinin ihalesinin yapıldığı saatlerde bir basın açıklaması yapmıştı. Açıklama sonrası işçiler, binaya girmek için bariyerleri yakınca da polis, biber gazı ve TOMA’larla müdahale etti.


Plastik mermi ve atlı polislerin de kullanıldığı müdahalede işçiler ve gazetecilerden yaralananlar oldu.


“Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” “Kahrolsun AKP iktidarı” sloganları atan işçiler, polis müdahalesi sonrası Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünden ayrılarak Bayındır Sokak’ta bulunan Türk-İş Genel Merkezi’ne gitti.


Eylemlerini burada devam ettiren işçilerle, sendika yöneticilerinin yaptığı toplantı sonrası “nöbete devam” kararı alındı.Sırada ÇATES Var


Çatalağzı Termik Santrali’nin önyeterlilik ve son teklif verme tarihi 21.04.2014 Saat:17.00 da sona erecek. İhaleye katılmak isteyen istekliler Geçici Teminat Tutarı olarak 10 Milyon ABD Doları, İhale Şartnamesi ve Tanıtım Dokümanı Bedeli olarak ise 20 Bin TL ödemeleri gerekecek.


ÇATES'te Eylem
Zonguldak'ta bir grup, Çatalağzı Termik Santrali'nin (ÇATES) özelleştirilmesi kararına tepki gösterdi.

Çatalağzı Belde Belediyesi önünde toplanan, aralarında Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ve Tes-İş Zonguldak Şubesi üyelerinin yanı sıra özel maden işletmecileri, santralde çalışan işçi yakınları ve Yatağan Termik Santrali işçilerinin bulunduğu grup, ÇATES'e yürüyerek Özelleştirme kararını protesto etti. 


Bu haber toplam 3461 defa okundu


YAZARLAR