Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Şimşek'ten Özelleştirme Açıklaması
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Şimşek'ten Özelleştirme Açıklaması

Bakan Şimşek'ten Özelleştirme Açıklaması
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.
05.05.2014 / 10:25

Enerjimagazin-Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bu yıl da yaklaşık 7 milyar dolar olan özelleştirme geliri hedefinin yakalanacağına, hatta bu tutarın üzerine çıkılacağına inancımız tam" dedi.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, tüm dünyanın ekonomik sıkıntı içinde olduğu 2013 yılında, hedeflerinin çok üzerine çıkarak, özelleştirmelerden 12,5 milyar dolarlık gelir elde ettiklerini belirterek, "Bu yıl da yaklaşık 7 milyar dolar olan özelleştirme geliri hedefinin yakalanacağına, hatta bu tutarın üzerine çıkılacağına inancımız tam" dedi.


Özelleştirmelerden 40,7 Milyar Dolar Kaynak Sağlandı

Özelleştirmelerden bugüne kadar elde edilen toplam tutarın 58,3 milyar dolara, Hazine'ye ve ilgili kuruluşlara aktarılan kaynaklar toplamının ise 40,7 milyar dolara ulaştığını belirten Şimşek, bu özelleştirmelerin sadece gelir odaklı olmadığının altını çizdi.


Söz konusu özelleştirmelerin, başta enerji sektörü olmak üzere önümüzdeki dönemde sektörlerin yapısal sorunlarına nasıl çözüm olduğunu herkesin göreceğini belirten Şimşek, şöyle devam etti:


"Örneğin, elektrik dağıtım sektörüne bakarsak, yapılan özelleştirmeler sonucu kamunun sektörde payı kalmadı. Dağıtım şirketleri kamu mülkiyetinde olduğu dönemlerde etkin ve verimli bir şekilde işletilemiyordu. Tahsilat oranlarının düşük, kayıp kaçak oranının çok yüksek olması nedeniyle kamu dağıtım şirketleri, TETAŞ'tan aldıkları enerji bedelinin tamamını ödeyemediklerinden borç yükünün artmasına ve enerji KİT'leri arasında nakit akışı sorununa sebep oluyorlardı. Bu sürdürülemez bir yapıydı."


İGDAŞ Özelleştirilecek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu olumlu gelişmeler nedeniyle başarılı özelleştirme uygulamalarına aynı kararlılıkla devam edeceklerini belirterek, yakın zamanda yapılması düşünülen özelleştirme uygulamaları hakkında da şu bilgileri verdi:


"Özelleştirmelerde gösterilen istikrar, profesyonel yaklaşım, doğru zaman, doğru fiyat, şeffaflık ve açık rekabet ortamı, talebi ve dolayısıyla bedel artışını da beraberinde getirmiştir. Özelleştirme portföyümüzde bulunan şirket, varlık ve imtiyazların yanı sıra özelleştirmeye hazırlık için mevzuat çalışmaları devam eden spor-toto, at yarışları gibi yeni özelleştirme projeleri üzerinde de çalışıyoruz. Kamunun elinde kalan tek gaz dağıtım şirketi İGDAŞ'ın özelleştirilmesi de önümüzdeki dönemde gündeme gelebilecek. Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi de imar çalışmalarının tamamlanmasından sonra özelleştirme programına alınacak ve ilgi çekici özelleştirme projeleri arasına girecektir."

Bu haber toplam 3716 defa okundu


YAZARLAR