Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kemerköy ve Yeniköy Özelleştirmesi İlk Beşte
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kemerköy ve Yeniköy Özelleştirmesi İlk Beşte

Kemerköy ve Yeniköy Özelleştirmesi İlk Beşte
Uluslararası danışmanlık firması EY: Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerinin özelleştirmesi global sıralamada ilk 5'te.
29.08.2014 / 10:50

Enerjimagazin- Uluslararası danışmanlık firması EY'nin "2014 İkinci Çeyrek Enerji ve Kamu Hizmetleri Birleşme ve Satın Almalar" raporuna göre, global enerji ve kamu hizmetleri sektöründeki birleşme ve satın alma işlemlerinin boyutu 2014'ün ikinci çeyreğinde 58.1 milyar dolar ile son dört senenin en yüksek rakamına ulaştı. Global çapta 128 işlem gerçekleşirken, Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri'nin özelleştirme işlemi 2.67 milyar dolar ile global sıralamada 5'inci sırada yer aldı.

EY'nin raporuna göre, global enerji ve altyapı sektöründeki birleşme ve satın alma işlemlerinin boyutu 2014'ün ikinci çeyreğinde 58.1 milyar dolar ile son dört senenin en yüksek rakamına ulaşırken, işlem sayısı ise yüzde 32 artışla 128 olarak gerçekleşti. İkinci çeyrekte 1 milyar doların üzerinde gerçekleşen işlemlerin sayısı 12 iken, bu işlemlerinin büyük çoğunluğunu ise ABD'deki birleşme işlemleri, Türkiye'deki özelleştirmeler ve Rus enerji üretimi segmentindeki konsolidasyonlar oluşturuyor. Türkiye'nin özelleştirme programı bu çeyrekte 4 milyar dolarlık aktif işleme ulaşarak hız kazandı.

Türkiye'den İki Özelleştirme Dikkat Çekiyor

İkinci çeyreğin en büyük ölçekli işlemlerinin sıralandığı raporda, ABD'li Exelon Corporation'un 12.19 milyar dolar ile Pepco Holdings Inc'yi satın alması birinci sırada yer alıyor. Raporda, IC İçtaş Enerji'nin kazandığı Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri'nin özelleştirme işlemi ise 2.67 milyar dolar ile globalde 5'inci, Avrupa bölgesindeki sıralamada 1'inci sırada yer aldı. Yatağan Termik Santrali'nin 1.91 milyar dolar bedelle en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satış işlemi ise Avrupa sıralamasında 4'üncü en büyük işlem oldu.

Birleşme Ve Satın Almalarda Amerika Kıtası Başı Çekiyor

Amerika kıtasında gerçekleşen birleşme ve satın almaların değeri ikinci çeyrekte 6.46 milyar dolardan 35.5 milyar dolara ulaştı.

Raporda, artıştaki en önemli faktör olarak ise ABD'de gerçekleşen değeri 1 milyar dolara ulaşan 8 işlem olarak gösteriliyor. Asya - Pasifik bölgesindeki işlemlerin değeri ise 7.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Avrupa'daki enerji ve kamu hizmetleri alanında gerçekleşen işlem aktivitesi, bir önceki çeyreğe göre özelleştirmedeki azalma nedeniyle bu çeyrekte aşağı yönde bir eğilim gösteriyor. İkinci çeyrekteki işlemlerin değeri yüzde 29'luk bir düşüşle 12.4 milyar dolarda kaldı.

İkinci Çeyrekteki Olumlu Tablo 2014 Sonuna Kadar Sürecek

Birleşme ve satın alma işlemlerinin 2014'ün sonuna kadar güçlü bir duruş sergilemeye devam edeceğini belirten EY Türkiye Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, "Orta Doğu'daki düzenleyici reformlar yeni yatırım olanakları yaratacaktır.

Avrupa'daki kapasite fazlası ve tarife baskısı, sektör oyuncuları tarafından kullanıma sokulan mevcut iş modellerine meydan okuyarak konvansiyonel enerji üretimini baskı altında tutmaya devam edecek" dedi.

Gaz fiyatlarındaki dalgalanma ve artan enerji verimliliğinin kamu hizmetleri gelirlerini daraltmasıyla birlikte yatırımcıların, finansal ve operasyonel verimliliği ve büyümeyi sürdürmek için birleşme ve satın almalara yöneldiğini belirten Cantekinler, "Dünya genelindeki hükümetler büyüyen altyapılara yatırım yapmaya önem veriyor, fakat ilk olarak devlet bilançolarını güçlendirmeyi gündemlerine almaları gerekiyor. Bu tablonun gerçekleşmesi enerji ve kamu hizmetleri sektöründeki varlık satışlarında artış yaşanmasına olumlu etkiler yaratacaktır" dedi.

Enerji Piyasası Teknoloji Firmalarının Odağında

Raporda, perakende enerji sektörünün özellikle radikal bir dönüşüme tanıklık edeceğinin altı çizilirken, müşterilerin kendi enerjilerini ürettiğine, yeni oyuncuların pazara giriş yaptığına ve yenilikçi endüstrilerin müşteri hizmetlerine yönelik çıtayı yükselttiğine yer veriliyor. Raporda ayrıca, enerji faturalarını düşürme talepleri ile karşı karşıya olan gelişmiş ülkelerdeki hükümetlerin, pazarın yapısını tümüyle değiştirecek olan yeni

rakiplere perakende segmenti açacağından da bahsediliyor.

Özellikle teknoloji şirketlerinin yeni perakende enerji fırsatlarından yararlanmak amacıyla enerji sektörüne giriş yaptığının altının çizildiği raporda, Google'ın yaklaşık olarak 2 GW'lık rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesi üretmek amacıyla geçtiğimiz üç sene içerisinde 1.4 milyar doların üstünde yatırım yapması kendi enerjisini üreten firmalara örnek olarak gösteriliyor.


forex

Bu haber toplam 4639 defa okundu


YAZARLAR