Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Soma B Termik Santrali Konya Şeker'in Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Soma B Termik Santrali Konya Şeker'in Oldu

Soma B Termik Santrali Konya Şeker'in Oldu
Soma B Termik Santrali özelleştirme ihalesini Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş kazandı
15.01.2015 / 19:48

Enerjimagazin-Soma Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.ye ait Soma B Termik Santrali ve bu Santral tarafından kullanılan taşınmazların bir bütün halinde özelleştirilmesine ilişkin nihai pazarlık görüşmeleri sonuçlandı. İhaleyi, 685, 5 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş kazandı.


Özelleştirme İdaresinde, ilk olarak kapalı zarfta elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda verilen en yüksek teklif 333 milyon dolar olurken, daha sonra iki elemeli tur gerçekleştirildi.


Alsim Alarko Sanayi  Tesisleri ve Ticaret A.Ş,  elemeli turların ilkinde en düşük teklifi vererek ihaleden elenirken, ikinci turda elenen firma ise Bereket Enerji ve Üretim A.Ş. oldu.


Açık artırmada başlangıç tutarı 561 milyon dolar, olarak belirlendi. Açık arttırma, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında kıyasıya devam etti. Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ihaleden çekildi. 


Yaklaşık 30 dakika süren ihalede, en yüksek teklifi  685, 5 milyon dolarla Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş vermiş oldu.


Soma B Termik Santrali her biri 165 megavat kurulu gücündeki 6 üniteden oluşuyor. Santralin toplam kurulu gücü 990 megavatı buluyor. Santralde yakıt olarak linyit kömürü kullanılıyor.


Bu haber toplam 3855 defa okundu


YAZARLAR