Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Konya Şeker'den Açıklama
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Konya Şeker'den Açıklama

Konya Şeker'den Açıklama
Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Soma B Termik Santrali özelleştirme ihalesi sonrası açıklama yaptı.
16.01.2015 / 00:28

Enerjimagazin-Konya Şeker, Kangal Termik Santrali'nden sonra, Soma B Termik Santrali'ni 685,5 milyon dolara alarak enerji sektöründe en büyük ikinci adımı attı.


Soma Termik Santrali özelleştirme ihalesi sonrası kısa bir değerlendirme yapan Pankobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker'in hem gıda sektöründe hem de enerji sektöründe büyümeye devam edeceğini ve bu yatırımın enerji sektörünün ana faaliyet alanı olan tarımsal sanayi yatırımları için kaldıraç işlevi göreceğini söyledi. Konya Şeker'in termik santral işletmeciliğinde 61 yıllık tecrübeye sahip olduğunu hatırlatan Başkan Konuk sözlerine şöyle devam etti:

"Biz Kangal Termik Santrali'ni aldığımızda tarımsal sanayiye yaptığımız yatırımların sekteye uğrayabileceğine dair endişelenenler olmuştu. Ancak biz o ihaleden sonra da hiç hız kesmeden tarımsal sanayi yatırımlarını yapmaya devam ettik. Kangal Et-Süt Entegre Tesisi'ni satın aldık. Unlu mamuller, bisküvi, kek, gofret tesisimizin yeni üretim bantları da o süreçte tamamlandık. Patates Nişastası Fabrikası'nın enerji ihtiyacını da Kangal Termik Santrali'nin yaptığı elektrik üretimiyle sağladık. Üstelik bu süreçte üreticimize verdiğimiz desteği de arttırarak sürdürdük. Avans ödemelerimiz de sürdü, ürüne ülkemizdeki en yüksek fiyatı da vermeye devam ettik.


Soma Termik Santrali'nde de aynı yaklaşım ve aynı süreç planlamamız devam edecek. Konya Şeker yine öz kaynaklarına dokunmadan, tarımsal sanayi yatırımlarında hız kesmeden ve üretici ortaklarına verdiği destekten taviz vermeden Soma Termik Santrali'ni de bünyesine katacak" Kangal Termik Santralini devraldıktan sonra yaptıkları revizyonlarla santralin üretimini EÜAŞ dönemine göre %60'a yakın arttırarak büyük bir işletme başarısı ortaya çıkardıklarını vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu başarının da enerji sektöründe yeni yatırımlar konusunda kendilerini cesaretlendirdiğini belirtti. Konuk, "Termik santral işletmeciliğinde 61 yıllık tecrübemizle, Kangal Termik Santralini devralır almaz yaptığımız küçük revizyonlarla, işletme verimliliğini %31'den %34'de çıkarmayı başardık ve Soma'da da aynı başarıya devam edeceğiz." dedi.

Bu haber toplam 3009 defa okundu


YAZARLAR