Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yeni Özelleştirme Dalgası Geliyor!
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yeni Özelleştirme Dalgası Geliyor!

Yeni Özelleştirme Dalgası Geliyor!
Hükümet, Elektrik üretim santrallerini özelleştirmek için yeni bir paket hazırlıyor.
22.02.2015 / 00:21

Enerjimagazin-Hükümet, Elektrik üretim santrallerini özelleştirmek için yeni bir paket hazırlıyor. Yeni paketle birlikte 2 milyar dolarlık özelleştirme öngörülüyor.


Elektrik üretim santrallerinin özelleştirme süreci devam ediyor. Yılsonuna kadar termik ve hidroelektrik santrallerde kritik özelleştirmelere imza atılacak.


ÖzelleştirmeYüksek Kurulu (ÖYK) onayının ardından doğalgaz çevrim santrallerinde de özelleştirme süreci başlayacak. Yeni paketle birlikte 2 milyar dolarlık santral satılacak.


Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) onayının ardından doğalgaz, fuel oil ve HES’lerden oluşan yeni pakete ilişkin satış süreci başlayacak.

Bu pakettin toplam 2 milyar doların üstünde satılması bekleniyor.


ÖYK kararının ardından Bursa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ile Aliağa Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali ile bazı HES’ler el değiştirecek.

Bunların yönetimi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Elektrik Üretim A.Ş.’den (EÜAŞ) Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na geçecek.

ÖYK kararının ardından özelleştirme sürecinin 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.


Ekonomi yönetimi 2015’te 8,7 milyar lira, 2015 yılında ise 6.8 milyar lira civarında özelleştirme geliri öngörüyor.

Bu haber toplam 4408 defa okundu


YAZARLAR