Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerjisa Genel Müdürü Kıvanç Zaimler'den Flaş Açıklamalar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerjisa Genel Müdürü Kıvanç Zaimler'den Flaş Açıklamalar

Enerjisa Genel Müdürü Kıvanç Zaimler'den Flaş Açıklamalar
Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Kıvanç Zaimler, enerji alanındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi.
04.03.2015 / 12:31

Enerjimagazin-Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Kıvanç Zaimler, Türkiye’de kişi başına tüketilen elektrik miktarının Avrupa’nın yarısına, Almanya’nın ise neredeyse üçte birine eşdeğer olduğunu söyledi.

Cihan'ın haberine göre, Türkiye’de elektrik iletim hatlarının hala yüzde 90 civarında yeryüzünde olduğunu ifade eden Zaimler, bunun da hem kayıp kaçak miktarını artırdığını, hem de arızaların büyük kısmına kaynak teşkil ettiğini söyledi.

Enerjisa’ya bağlı İstanbul Anadolu yakasında AYEDAŞ, Ankara ve çevre illerde Başkent EDAŞ Adana ve çevre illerde ise Toroslar EDAŞ olarak hizmet veriyor. Ocak 2009’da Ankara’da enerji dağıtım hizmetine başlayan Enerjisa, son olarak Toroslar bölgesini devralarak 14 ilde 20 milyon nüfus ve 9 milyon müşteriye hizmet vermeye başladı.


Enerji alanındaki çalışmaları hakkında bilgi veren Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Kıvanç Zaimler, Türkiye’de kişi başına tüketilen elektrik miktarının Almanya’nın üçte biri, Avrupa ortalamasının yarısına eşdeğer olduğunu ifade etti. Türkiye’de elektrik şebekesinin ortalama ömrünün 35 yıl olduğunu ifade eden Kıvanç Zaimler, bu nedenle ciddi bakım ve yenilenmeye ihtiyaç olduğunu kaydetti. Hızla artan nüfus nedeniyle aynı zamanda büyük yatırımlar da yapılması gerektiğine işaret eden Zaimler, en büyük sıkıntının iletim hatlarının hala yeryüzeyinde olduğunu kaydetti.

Türkiye’de yeraltına alınan elektrik şebekesinin ortalama yüzde 10 civarında olduğuna işaret eden Zaimler, bu rakamın Almanya’da yüzde 96, Avrupa ortalamasının ise yüzde 86 olduğunu vurguladı. Türkiye’de elektrik hatlarının bu kadar yüksek oranda hala havadan gidiyor olmasının hem kayıp kaçak oranını çok yükselttiğini, hem de arızaların büyük çoğunluğuna kaynak teşkil ettiğine dikkat çeken Zaimler, bu konuya öncelik verdiklerini söyledi.


Bir soru üzerine ağır kış şartlarının yaşandığı dönemlerde kesintinin nasıl yapıldığına dair bilgi veren Kıvanç Zaimler, üretilen enerji miktarının ihtiyacı karşılamadığı dönemlerde planlı kesinti yaptıklarını ve arızayı gezdirerek sorunu çözmeye çalıştıklarını kaydetti. Bunu yaparken belli kriterleri dikkate aldıklarını, stratejik bazı noktaları ve önceliği olan kurumları gözettiklerini kaydeden Zaimler, “Mevcut dağıtım merkezlerinde şebekeyi uzaktan izleme ve müdahale imkanı sunan SCADA sistemi ile yapıyoruz. Toroslar bölgesinde SCADA sistemimiz olmadığı için manuel yapmak durumdan kaldık.” dedi.

Avrupa Standartlarında Hizmet İçin Yatırımlar Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Hedeflerinin Avrupa standartlarında bir elektrik dağıtım hizmeti sunmak olduğunu kaydeden Kıvanç Zaimler, bunun için yeni enerji taleplerinin karşılanması ve şebekenin iyileştirilmesi için yatırım ihtiyacı bulunduğunu belirtti. Kıvanç Zaimler, “Belirlenen ihtiyaçlara yönelik yapılması gereken eksik yatırım ihtiyaçları tespit edildi. Bu ihtiyaçları EPDK’ya ilettik ve ek yatırım bütçesi talep ettik.


Memnuniyetle söylüyorum ki, bu talebimiz kabul gördü. Elektrik dağıtım alanında edindiğimiz tecrübelerle, şu anda Türkiye’de lider, Avrupa’da ise örnek gösterilen bir hizmet kalitesine ulaşmış durumdayız.” şeklinde konuştu.


Bu Sene TOROSLAR Bölgesine 383 Milyon TL Yatırım Yapacağız


Bu yıl Toroslar bölgesinde sık sık yaşanan elektrik kesintileri ve yapılacak yatırımlar konusuna da değinen Zaimler, 2015 yılında en büyük yatırımın TOROSLAR bölgesinde olacağını söyledi.

Zaimler, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda yapılan yatırımların önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirtti. Elektrik dağıtımında öncelik ve beklentileri tespit ettiklerini ve bu yönde planlama yaptıklarını ifade eden Zaimler, özelleştirme sonrası öncelikle kurumsallaşma yönünde adımların atıldığını vurguladı. Buna ek olarak, bölgenin öncelikleri ve ihtiyaçları kapsamında yapılan şebeke iyileştirme çalışmaları ile arızaların en düşük seviyeye tutulmasının hedeflendiği belirtildi. 35 yıllık altyapının yenilenmeye ve ciddi bakıma ihtiyacı olduğunu ifade eden Zaimler, bunun için de planlı kesintilerin kaçınılmaz olduğunu anlattı.

Kıvanç Zaimler, 2013’te Toroslar bölgesinde 4 bin 100 planlı kesinti yapılırken, 2014’te ise bu sayının 8 bin 500 olduğunu ifade etti. Bu artışın kaynağının da yapılan yatırım ve bakım çalışması olduğunu vurguladı. Bu bölgede sistemi uzaktan gözleyecek ve bazen arızaları önceden tespit edecek, arıza meydana geldiğinde de uzaktan müdahale edebilecek, bütün sistemi gözlem altında tutacak bir kontrol merkezinin(Scada) henüz olmadığını ve 2015’te tamamlamayı hedeflediklerini dile getiren Zaimler, “Yeni enerji taleplerinin karşılanması ve şebekenin iyileştirilmesi için yatırım yapmamız gerekiyor. 2011-2014 yılları arasında yapılan toplam tutara yakın bir yatırım, 2015 yılında bu bölgeye yapılacak. Bu sene Toroslar bölgesine şebeke ve teknolojik yatırımlar dahil 383 milyon liralık yatırım yapacağız.” dedi.

Bu haber toplam 82632 defa okundu
YORUMLAR
Aydın aksiy: 
"Sikayet"
Benim enerjim kesildi bana kaçak kullanım adı altında 2500 TL ceza geldi ben gittim avukatla anlaştım ortak gittim yeni muamele yaptırdım evime gittiğimde bana tutanak tutulmuş kaçak kullanım diye ben ben tekrar enerji saya gidip ben muamelesi yaptım yaptığım gün tekrar kaçak kullanım yaptılar bunedir diye sorduğum zaman aratacak kullandığım elek tirika parası dediler ama bana fatura deyil tutanak tutmuşlar her yeri aradım ama hiç bir sonuca ulaşamadım ben kaçak kullanım yaptıysam saatteki ne ozaman matem saatten geçti kaçak kullanım ne ozaman bana fatura diye tekrar biraha tutanak tutuldu ben cumhuriyet baş savcılığına gidip hakkınızda şikayet te bulunacam bir insanı hem kaçak kullaniyor diye idam ediyorsunuz hemde saatten eleştiri öte tiyoksunuz böyle birşey olamaz bu ülkede kanun ve nizam var sis kendi kafanıza kore hareket etiyorsunuz
12.06.2018 / 15:25
Erdogan küçükçirkin: 
"işsizlik maaşım."
toroslar adanayı özelleştime sonucu aldınız.6 ay geçişdöneminden sonra tarafınız dan çıkışım verildi.maaşları ayın 14 dünde alırken sizin şirket ayın 01 ineçekti ve benim 13 gün eksik diye 2 ay işsizlik maşımı alamıyorum.iş kur sorunun enerjisa dan kaynaklandıgını söylüyor.benim yatmamış gözüken 13 işgünüm ne oldu sizin kiler yatırdık diyor benim maduriyetimin giderilmesini arz ederim.işkur ekranında 13 eksik gözüküyor.düzeltilmesi ve maduriyetimin giderilmesini arz ederim.
01.06.2015 / 11:50


YAZARLAR