Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Maden Devi 85 Bin İşçiyi İşten Çıkaracak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Maden Devi 85 Bin İşçiyi İşten Çıkaracak

Maden Devi 85 Bin İşçiyi İşten Çıkaracak
Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden Anglo American, 85 bin işçiyi çıkaracak.
13.12.2015 / 11:17

Enerjimagazin-OPEC'in petrol arzı kararı sonrası altı yılın rekor seviyesinde düşen petrol fiyatlarının emtiadaki çöküşü tetiklemesi etkisini göstermeye başladı.


Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden Anglo American'ın CEO'su Mark Cutifani, şirketin 135 bin çalışanının 85 binini de işten çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Şirketin ayrıca varlıklarının bir kısmı satılacak, mevcut madenlerin bir bölümü kapatılacak. Şirketten daha önce yapılan açıklamada 35 bin kişinin işten çıkartılacağı belirtilmişti. 


Şirket, bu yılın ikinci yarısında ve 2016'da temettü dağıtmayacak. Anglo en son 2009'da küresel finansal krizin etkisiyle temettü ödemelerini durdurmuştu.


Cutifani açıklamalarında, yeniden yapılandırma sonrasında, Anglo'nun mevcut durumuna göre çok daha küçük bir şirket olacağını söyledi. Şirket süreç sonunda, De Beers pırlanta, sanayi metalleri ve emtialar olmak üzere üç grup altında çalışacak. Şirket hali hazırda 55 olan varlıklarının büyük kısmını satarak 20-25 varlığa sahip olacak.


Anglo American hisseleri yıl başından bu yana yaklaşık yüzde 72 değer kaybetti. Bu düşüş bu yıl FTSE 100 Endeksi'ndeki en büyük ikinci düşüş oldu. ht

Bu haber toplam 2583 defa okundu


YAZARLAR