Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Menzelet ve Kılavuzlu HES’ler Akörenbeli'nin Oldu
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Menzelet ve Kılavuzlu HES’ler Akörenbeli'nin Oldu

Menzelet ve Kılavuzlu HES’ler Akörenbeli'nin Oldu
Menzelet ve Kılavuzlu HES’lerin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim A.Ş. verdi.
09.11.2016 / 11:46

Enerjimagazin-EÜAŞ’a ait, Menzelet ve Kılavuzlu HES’lerin özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 1 milyar 250 milyon lirayla Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim A.Ş. verdi.


Elektrik Üretim A.Ş.’ye (EÜAŞ) ait, Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi gerçekleştirildi.


Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığını yaptığı ihaleye, Kipaş-Kale Ortak Girişim Grubu, PPC Elektrik Tedarik ve Ticaret AŞ, Entek Elektrik Üretimi AŞ, Altek Alarko Elektrik Santralleri Tesis İşletme ve Ticaret AŞ, Turcas-Yapısan Ortak Girişim Grubu, Reşadiye Hamzalı Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim AŞ, Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ, Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ, IC İçtaş Hidroelektrik ve Termik Enerji Üretim ve Ticaret AŞ yetkilileri katıldı.


İhalede önce kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda verilen en yüksek teklif 800 milyon lira oldu.


Daha sonra 5 elemeli turun ardından, ihale komisyonunun belirlediği 1 milyar 152 milyon lira üzerinden açık arttırmaya geçildi. Artırma aralığı 1 milyon olarak belirlendi.


Yaklaşık 30 dakika süren açık arttırmada en yüksek teklifi 1 milyar 250 milyon lirayla Akörenbeli Hidroelektrik Santral Yatırımları Yapım ve İşletim A.Ş verdi.


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Menzelet HES, 124 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 112. Kahramanmaraş'ın ise 6. büyük enerji santrali konumunda. Santral ayrıca Türkiye'nin 39. büyük Hidroelektrik Santrali. Menzelet Barajı ve HES ortalama 485.115.265 kilovatsaat elektrik üretimi ile 146.561 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Menzelet Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 154.005 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Kılavuzlu HES, 54 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 199. Kahramanmaraş'ın ise 8. büyük enerji santrali konumunda. Santral ayrıca Türkiye'nin 87. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Kılavuzlu Barajı ve HES ortalama 143.100.555 kilovatsaat elektrik üretimi ile 43.233 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Kılavuzlu Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 45.429 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.


Bu haber toplam 4251 defa okundu


YAZARLAR