Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÖİB, EÜAŞ'a ait Menzelet ve Kılavuzlu HES'leri Özelleştirmek İçin İhaleye Çıktı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖİB, EÜAŞ'a ait Menzelet ve Kılavuzlu HES'leri Özelleştirmek İçin İhaleye Çıktı

ÖİB, EÜAŞ'a ait Menzelet ve Kılavuzlu HES'leri Özelleştirmek İçin İhaleye Çıktı
ÖİB, EÜŞ'a ait Menzelet ve Kılavuzlu HES'ler ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazları özelleştirmek için ihaleye çıktı.
10.07.2017 / 11:04

Enerjimagazin-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Elektrik Üretim A.Ş.ye (EÜAŞ) ait Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazlar bir bütün halinde “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirmek için ihaleye çıktı.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) söz konusu ihale duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı.


Buna göre, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde; Elektrik Üretim A.Ş.ye ait Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri ile bu Santraller tarafından kullanılan taşınmazlar bir bütün halinde “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilecek.


Önyeterlilik ve Son Teklif Verme Tarihi 11.09,2017, Geçici Teminat Tutarı 15 Milyon TL, İhale Şartnamesi ve Tanıtım Dokümanı Bedeli ise 15 Bin TL olarak belirlendi.


İhale, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek. İhale Komisyonu’nca gerekli görüldüğü takdirde ihale, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Menzelet HES, 124 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 112. Kahramanmaraş'ın ise 6. büyük enerji santrali konumunda. Santral ayrıca Türkiye'nin 39. büyük Hidroelektrik Santrali. Menzelet Barajı ve HES ortalama 485.115.265 kilovatsaat elektrik üretimi ile 146.561 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Menzelet Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 154.005 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.


Kahramanmaraş'ın, Ceyhan Nehri üzerinde kurulu bulunan Kılavuzlu HES, 54 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 199. Kahramanmaraş'ın ise 8. büyük enerji santrali konumunda. Santral ayrıca Türkiye'nin 87. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Kılavuzlu Barajı ve HES ortalama 143.100.555 kilovatsaat elektrik üretimi ile 43.233 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Kılavuzlu Barajı ve HES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 45.429 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.Bu haber toplam 4371 defa okundu


YAZARLAR