Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Soma Termik Santrali İşçilerinin 4/B Talebi
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Soma Termik Santrali İşçilerinin 4/B Talebi

Soma Termik Santrali İşçilerinin 4/B Talebi
Soma Termik Santrali işçileri, özelleştirme sonrasında çalışan personelin de 4/B kapsamına alınmasını talep ediyorlar.
14.12.2017 / 23:25

Enerjimagazin- Soma Termik Santrali işçileri, özelleştirme sonrasında 4/C’ye geçiş hakları bulunmasına rağmen kurumda çalışmaya devam eden işçilerinde 4/B kapsamına alınmasını talep ediyorlar.


www.enerjimagazin.com’a açıklamada bulunan işçiler, Türkiye genelinde yoplam sayıları 800 civarında olan işçiler için de bir düzenleme yapılarak 4/B kadrosuna alınma hakkının kendileri için de tanınmasını bekliyorlar.


Soma Termik Santrali işçilerinin söz konusu taleplerini içeren açıklama şu şekilde: “Bizler 22.06.2015 tarihinde özelleştirilen özelleştirme sonrası halen Soma Termik Santralında çalışmakta olan 250 civarında 4/c geçiş hakkı olan işçiyiz. Özelleştirme aşaması ve sonrasında devlet büyüklerimiz bizzat santrale gelerek basın ve tv aracılığıyla bizlere hiçbir mağduriyetiniz olmayacak diyerek sözler verildi. 25 Ağustos 2015'tede 4/c'ye geçiş süresi kaldırılıp süresiz yapıldı.


Süresiz yapılması üzerine özelleştirme sonrası çalışmaya devam ettiğimiz şirket bizlerin hizmetine ihtiyacı olduğunu ve yaptığımız işlerde kolay personel yetişmediği için 4/c'ye geçiş süresiz ve hiçbir hak kaybımız olmayacağı sözlerine güvenerek çalışmaya devam etmekteyiz. 4/c'ye geçiş bizim irademizde değil alıcı şirketin insiyatif ve iradesindedir. Biz özelleştirme öncesi devlette çalıştığımız gibi aynı sadakat ve disiplinle çalışıp kıdem tazminatına hak edecek şekilde alan şirket tarafından işimize son verilmesi halinde 4/c'ye geçiş hakkımız vardır. Görüldüğü üzere 4/c'ye geçip geçmeme irademiz yoktur.


1 ocak 2015'e kadar 4/c geçiş süresi 6 ay iken 4/c'ye geçiş hakkı olan sadece Çatalağzı ve Yatağan termik santrali işçilerinin vardı. 1 Ocak 2015'te geçiş süresi 2 yıl olması üzerine bu iki santralde çalışmaya devam eden az sayıda işçi arkadaşımızında geçiş hakkı 2 yıl oldu. 2015 yılında bu iki kuruma Yeniköy, Kemerköy, Tunçbilek, Orhaneli, Soma ve çok az sayıda işçisi olan birkaç hidrolik santral ilave edildi. Tüm bu santrallerde çalışmaya devam edip 4/c hakkı olan toplam 600-800 arasında işçi arkadaşımız olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü diğer santraller 3 ay gibi kısa sürede işçileri 4/c'ye gönderip çok az işçi kalırken soma Termik santralinde 19 kişi bir yıl içinde 200 kişi civarında kişiyi bir, iki yıl sonra 4/c'ye gönderdi.


Sayın Cumhurbaşkanımız 5 Aralık 2017 tarihinde herkesi mutlu eden bizi hüzünlendiren bir müjde verdi. Taşeron arkadaşlarımız işçi, birlikte çalıştığımız şu an 4/c' de olan arkadaşlarımız 4/B kadrosuna geçiş sözü verildi. Biz onlar adına çok sevindik ve mutlu olduk. Fakat şu ana kadar yapılan açıklama ve duyumlardan bu düzenlemeden Türkiye’de 5 Aralık 2017 itibariyle sayıları toplam 600-800 civarında olduğunu tahmin ettiğimiz 4/C'ye geçiş hakkı olup halen çalışmaya devam eden bizlerin bu düzenlemeden yararlanıp yararlanamayacağı belirsizliğini korumaktadır.


Devlet büyüklerimizden isteğimiz bu düzenleme içinde eğer bizler dahil edilmemişsek taşeron işçilerdeki düzenlemede askerde olan doğum izninde olanların kadro hakkının askıda olması gibi 4/C düzenlemesindede aynı hassasiyetin gösterilip az sayıdaki 4/C'ye geçiş haklarının askıda olmasını yada yasaya 05.12.2017 tarihi itibariyle özelleştirilmiş kurumlardaki 4/c'ye geçiş hakkı olan ve mevcut 4/C'lilerin 4/B kadrosuna geçirilmesi şeklinde bir ibare eklenerek bu düzenlemeden bizlerinde yararlandırılmasını istiyoruz. Bu insani ve vicdani makul talebimizin tarafınızdan gündeme getirilmesini istiyoruz.


Bu haber toplam 3333 defa okundu


YAZARLAR