Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Rusya'nın Doğalgaz Başkenti

Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Hava sıcaklığının zaman zaman eksi 55 dereceleri bulduğu "Rusya'nın doğalgaz başkenti" Novy Urengoy'a gittik.
31.01.2018 / 13:45

Enerjimagazin-"Rusya'nın doğalgaz başkenti" diye nitelendirilen 12 trilyon metreküp kapasiteyle dünyanın ikinci, Rusya'nın ise en büyük rezervlerini oluşturan, hava sıcaklığının zaman zaman eksi 55 dereceleri bulduğu Novy Urengoy'a  gittik.


Türkiye'den bir grup basın mensubu, Türk Akım projesini finanse eden ve işletmecisi olacak dünya doğalgaz devi Rus şirketi Gazprom'un davetlisi olarak, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’ndan akacak doğalgazın da çok büyük kısmını sağlayacak ana sahalardan biri olan ve "Rusya'nın doğalgaz başkenti" diye nitelendirilen 12 trilyon metreküp kapasiteyle dünyanın ikinci, Rusya'nın ise en büyük rezervlerini oluşturan Noviy Urengoy'a gitti.


Türkiye’den enerji ve ekonomi gazetecilerinden oluşan aralarında Enformasyon Medya Grubu Yayınlar Koordinatörü Atilla KAYA’nın da bulunduğu bir grup basın mensubu, Rus doğalgaz devi Gazprom’un davetlisi olarak özel uçakla Rusya’nın başkenti Moskova’ya uçtu. Grup, burada soğuğa dayanıklı kıyafetlerin dağıtılmasının ardından 3.5 saatlik uçuşla "Rusya'nın doğalgaz başkenti" diye nitelendirilen 12 trilyon metreküp kapasiteyle dünyanın ikinci, Rusya'nın ise en büyük rezervlerini oluşturan, hava sıcaklığının zaman zaman eksi 55 dereceleri bulduğu Novy Urengoy'a ulaştı.


Kutup Dairesine ZiyaretTürk basın mensupları gezinin ilk günü Dünyanın en büyük ikinci doğalgaz rezervinin ve çevresine kurulan yerleşimin tarihini anlatan “Gazprom Urengoy Müzesi”ni ziyaret ettikten sonra yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından Kutup Dairesi anıtını ziyaret etti. Burada basın gezisine katılan gazetecilere “Kutup Kaşifi” sertifikaları dağıtımının ardından tekrar yola koyulan ekip, Kutup sınırını da aşarak, yaklaşık iki saatlik yolculuğun ardından TürkAkım’ın yıllık 31.5 milyar metreküplük toplam kapasitesini karşılayabilecek miktarlarda doğalgaz üretimi yapabilen 16 numaralı doğalgaz sahasına bağlı doğalgaz kuyularına ulaştı. Yetkililerden edinilen bilgiye göre söz konusu 31.5 milyar metreküplük kapasitenin yarısı Türkiye’nin kullanımına sunulacak.


Urengoy’daki doğalgaz üretim sahaları ve sondaj kuyuları, şirkete ait sosyal tesisler ve okullara yapılan iki günlük ziyaretlerin son gününde şirket yetkilileri proje ve bölgeye ilişkin sunumlar gerçekleştirdi. Gazprom Urengoy sosyal tesislerinde gerçekleşen basın toplantısına Gazprom Başkan Yardımcısı Alexander Kalinkin, Urengoy’daki sahaları işleten Gazprom şirketler grubundan Gazprom Dobycha Urengoy şirketinin Genel Müdürü Alexander Koryakin ve şirket yöneticilerinden Sergey Konyaev ile Sergey Turkin katılarak şirket hakkında detaylı sunumlar yaptılar.
Şirket yetkililerinin yaptıkları sunumlarda öne çıkanlar şu şekilde:


Urengoy’daki sahalar Gazprom şirketler grubundan Gazprom Dobycha Urengoy tarafından işletiliyor. Gazprom şirketler grubunun hidrokarbon üretimi alanında faaliyet gösteren Gazprom Dobycha Urengoy şirketi, 12 trilyon metreküp kapasiteyle dünyanın ikinci en büyük, Rusya'nın ise en büyük rezervlerini oluşturan Urengoy sahasını geliştiriyor. Sibirya’nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde kutup dairesi dolaylarında beş bin kilometreden daha geniş bir alana yayılan Urengoy sahasında doğalgaz, doğalgaz kondensatı ve petrol üretiliyor. Urengoy’de, 22 doğalgaz arıtma tesisi, 2 petrol arıtma tesisi, 20 pompa istasyonu, 5 gaz soğutma istasyonu ve petrol kaynaklı doğalgaz için 2 kompresör istasyonu faaliyet gösteriyor.


Yüzde 70’ini Urengoy Bölgesi Üretiyor


Gazprom sistemine dahil olan doğalgazın yaklaşık yüzde 70’ini üreten Urengoy bölgesi, Rusya’dan Karadeniz’in altından Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz aktaracak TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’ndan akacak doğalgazın da çok büyük kısmını sağlayacak. Türk basın mensuplarının ziyaret ettiği 16. Doğalgaz Sahası gibi bir üretim tesisinde bir yıl içinde tek başına neredeyse TürkAkım’ın yıllık 31,5 milyar metreküplük toplam kapasitesini karşılayabilecek miktarlarda doğalgaz üretiliyor. Söz konusu kapasitenin yarısı Türkiye’nin kullanımına sunulacak.


TürkAkım’da Yolun Yarısı Geçildi


Halen yapımı devam eden TürkAkım Boru Hattı’nın derin denizlerdeki inşaatını dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit gerçekleştiriyor. Her biri 930 kilometre uzunlukta olacak iki hattan oluşacak projede, hatlardan biri Türkiye-Rusya Münhasır Ekonomik Bölgelerinin sınırı olan 224. kilometreye kadar gelirken, Türkiye’nin kullanımına açılacak diğer hatta ise 530 kilometrenin üzerinde boru döşendi. Böylece Türkiye’nin güncel doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 35’ini karşılayacak ilk hattın yapımında yarı yol geçildi.


Urengoy’da 12 Bin Kişi İstihdam Ediliyor


12 bin kişiyi istihdam eden Gazprom Dobycha Urengoy şirketi, zor yaşam şartlarının hüküm sürdüğü bölgedeki toplumsal ve kültürel hayatın da belkemiğini oluşturuyor. Sosyal ve kültürel tesisleri, spor tesisleri, sağlık, çocuk ve yaşlı bakım tesisleri, meslek yüksekokulu ve daha birçok sosyal sorumluluk projesiyle bu zorlu coğrafyada yaşayıp çalışanların hayatlarına katkıda bulunmaya çalışılırken, bölgeyi ayakta tutacak gelecek nesiller de en iyi şekilde yetiştiriliyor.


Yenilikçi teknolojik yöntemler ve ilerici bir çevre politikası uygulayan Gazprom Dobycha Urengoy şirketinde, petrole bağlı doğalgaz üretimi, çukursuz kuyu açma teknolojisi ve otomatik sensörlerle doğalgaz toplama gibi yöntemlerle Sibirya’nın kırılgan doğasıüzerindeki etkiler asgariye indiriliyor.


Dünyanın Keşfedilmiş En Büyük Doğalgaz Rezervleri Gazprom’un Elinde


Dünyanın en büyük doğalgaz üretim ve iletim şirketi, Gazprom. Dünyanın keşfedilmiş en büyük doğalgaz rezervlerini elinde bulunduruyor: 36 trilyon metreküplük bu kapasite, dünyanın tüm doğalgaz rezervlerinin yüzde 17’sine karşılık geliyor.


Gazprom her yıl yarım trilyon metreküpün üzerinde doğalgaz üretimi yapabiliyor. Batıda Barents Denizi’nden doğuda Okhotsk Denizi’ne kadar geniş bir coğrafyada saha geliştiriyor. Üretilen gazın yaklaşık üçte biri ise Yamal Yarımadası’nda geliştirilen yeni bir sahadan elde ediliyor.


Rusya’daki bu süper modern sondaj kulesinin adı Ekaterina.


Yarımadanın en büyük doğalgaz rezervi olan Bovanenkovskoye sahasında yapılan çalışmada, kuvvetli bir sondaj başlığı metre metre derinliklere inerek sondaj borularını birbirine bağlıyor.


Kutup dairesinin ötesindeki bu sahadan çıkarılan doğalgaz, bir enerji santraline güç vermek ya da mutfaklarınızdaki mavi aleve dönüşmek için binlerce kilometre aşıyor.


Rusya’nın birleşik boru hattı sistemi her gün 170 bin kilometreyi aşkın mesafe kat edilmesini mümkün kılıyor. Gazprom bu ağı genişletmeye devam ediyor.


Güzergahları kısaltabilmek için borular yalnızca karada değil, deniz tabanında da döşeniyor. Rus doğalgazını Batı Avrupa’ya ileten en kısa güzergah olan Kuzey Akım örneğinde olduğu gibi.


Gazprom, 30 yılı aşkın süredir Avrupa ülkelerine güvenilir doğalgaz tedariki sağlıyor. Günümüzde neredeyse tüm Avrupa ülkeleri bu doğalgazdan faydalanıyor. Yakında daha büyük piyasalara da girilmesi öngörülüyor.


Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı, Yakutskaya bölgesindeki Kovyktinskoye sahası ile Yakutkia bölgesindeki Chayandinskoye sahalarını birbirine bağlayacak. Devamında ise 2000 kilometrenin üzerinde mesafe daha katedilerek Çin sınırına Amula bölgesine bağlanacak.


Gazprom’un boru hattı aracılığıyla doğalgaz aktardığı pazarlar içinde Çin’in oldukça önemli bir yeri var. Gerçek anlamda 21. yüzyılın İpek Yolu bu. Ancak doğalgazı aktarmanın çok farklı yolları da var.


Doğalgaz -170 dereceye kadar soğutuluyor. Böylece sıvı hale getirilip hacmi altı yüzde birine düşürülüyor. Sakhalin adasında sıvılaştırılan doğalgaz, Gazprom’un yeni alıcılara ulaşabilmesini sağlıyor.


Sıvılaştırılmış gaz için boru döşemeye gerek yok. Gazprom’un LNG tankları bu ürünü her noktaya ulaştırabiliyor.


Yine de şirketin faaliyet alanının çoğunluğunu Rusya’nın iç talebi oluşturuyor ve toplam talebin üçte ikisini Gazprom karşılıyor.


Gazprom yüzlerce enerji santraline ve sanayi şirketine, binlerce ısıtma ünitesine ve milyonlarca eve doğalgaz ulaştırarak, Rus vatandaşlarının ısınmasına ve aydınlanmasına olanak sağlıyor.


TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı Projesi


TürkAkım, Rusya’daki dev doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayarak Türkiye, Güney ve Güneydoğu Avrupa için güvenilir bir enerji kaynağı yaratacak.


Rusya kıyısında Anapa kenti yakınında başlayan TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı, Karadeniz’i boydan boya kat ederek Türkiye kıyısına Trakya’daki Kıyıköy beldesi yakınında çıkıyor. Bu sayede TürkAkım, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi Türkiye’nin batısındaki yüksek nüfuslu sanayi kentlerine doğalgaz sağlayacak.


Rusya’dan Türkiye’nin batısına halen doğalgaz aktaran Batı Hattı’nda Türkiye bir dizi transit ülkenin ardından nihai alıcıyken, TürkAkım ile birlikte doğalgazın ilk alıcısı olacak. Böylece transit risklerimiz azalırken, ekonomimiz için hayati önem taşıyan doğalgaza erişim güvenliğimiz pekişecek.


TürkAkım aracılığıyla aktarılacak yıllık toplam 31,5 milyar metreküp doğalgazın yarısı Türkiye’de kullanılırken, diğer yarısı Avrupa’ya aktarılacak. Proje böylece Türkiye’nin stratejik önemine katkıda bulunacak. Doğu ile Batı arasında bir köprü görevi gören Türkiye, TürkAkım ile Güney ve Güneydoğu Avrupa için kilit bir bağlantı noktası olacak. Projeyle taşınacak 31,5 milyar metreküp doğalgaz, 15 milyon hanenin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılamaya yetecek bir miktar.


TürkAkım, 2 kilometreyi aşan derinlikte döşenecek 81 cm çapındaki ilk boru hattı sistemi olarak, son teknolojiyle uygulanan çığır açıcı bir proje olacak. Yaklaşık 4 cm kalınlığında özel bir çelikten üretilen, her biri 12 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığındaki borular, inşaat gemisinde birbirine kaynaklanarak birleştirilip deniz tabanına bırakılıyor. TürkAkım boru hattının yapımında halen dünyanın en büyük inşaat gemisi olan ve bu alandaki en ileri teknolojileri kullanan Pioneering Spirit görev yapıyor.


Boru hattının karaya çıktığı noktada, yani Kıyıköy’de inşa edilecek alım terminalinde, deniz kesimindeki borulardan gelen doğalgaz, hacmi ölçülüp sıcaklık ve basıncı kontrol edildikten sonra kara boru hatlarına aktarılacak. Alım terminalinde doğalgaz depolaması veya elektrik üretimi gerçekleştirilmeyecek. Alım terminalinden sonra Lüleburgaz’da Türkiye’nin dağıtım şebekesine bağlanacak ilk kara hattını BOTAŞ inşa edecek. Avrupa’ya ilerleyecek diğer kara hattı ise BOTAŞ-Gazprom ortak şirketi tarafından yapılacak.


Geçtiğimiz günlerde ÇED onayını alan proje, çevreyi korumak için kapsamlıönlemler almanın yanı sıra, Kıyıköy bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişimi için de yatırımlar yapacak. Projenin 2019 sonunda tamamlanması hedefleniyor.


Bu haber toplam 126051 defa okundu


YAZARLAR