Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ÖİB, EÜAŞ’a ait Çine HES'i Özelleştirmek İçin İhaleye Çıktı
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖİB, EÜAŞ’a ait Çine HES'i Özelleştirmek İçin İhaleye Çıktı

ÖİB, EÜAŞ’a ait Çine  HES'i Özelleştirmek İçin İhaleye Çıktı
ÖİB, EÜAŞ’a ait Çine HES ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazları özelleştirmek için ihaleye çıktı.
06.02.2018 / 17:52

Enerjimagazin-Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Aydın'ın Çine ilçesinde bulunan 46,26 MWe’lik EÜAŞ’a ait Çine  HES ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazları özelleştirmek için ihaleye çıktı. Son teklif verme tarihi 16 Nisan 2018.


Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığının söz konusu ihale duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı.


Buna göre, Aydın'ın Çine ilçesinde Çine Çayı üzerinde bulunan 46,26 MWe kurulu güce sahip Elektrik Üretim A.Ş.ye ait Çine Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar (“Çine HES”) “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilecek.


Kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile gerçekleştirilecek olan özelleştirme ihalesi için en son teklifler 16.04.2018 tarihine kadar verilebilecek.


İhaleye katılabilmek için Katılımcıların, önyeterlilik başvurusunda bulunabilmek ve ihaleye katılabilmek için istenen belgeler ile tekliflerini İhale Şartnamesi’nde belirtilen hususlar doğrultusunda hazırlayıp; “EÜAŞ’A AİT ÇİNE HES İHALESİNE İLİŞKİN TEKLİF - GİZLİ” ibaresi bulunan kapalı zarf içerisinde İdare’nin aşağıdaki adresine en geç son teklif verme tarihi saat 17:00’ye kadar elden teslim etmeleri gerekiyor. Önyeterlilik ve son teklif verme tarih ve saatinden sonra İdare’ye verilecek belgeler ve teklifler değerlendirmeye alınmayacak.


İhalede geçici teminat tutarı 5 Milyon TL ve şartname bedeli de 10 Bin TL olarak belirlendi. İhaleye yalnızca tüzel kişiler ile Ortak Girişim Grupları katılabilecek.


Çine HES, 46,26 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 258. Aydın'ın ise 6. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 110. büyük Hidroelektrik Santrali'dir. Çine HES ortalama 49.666.855 kilovatsaat elektrik üretimi ile 15.005 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabiliyor. Çine HES, sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 15.767 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyor.


Bu haber toplam 3704 defa okundu


YAZARLAR