Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Kalaycı Somalı Madencileri Kabul Etti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kalaycı Somalı Madencileri Kabul Etti

Kalaycı Somalı Madencileri Kabul Etti
Somalı maden işçileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı'yı makamında ziyaret etti.
12.10.2019 / 11:36

Enerjimagazin-Manisa'nın Soma ilçesinden Ankara'ya gelen maden işçileri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı'yı makamında ziyaret etti.


Kalaycı, TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Süleyman Önel de hazır bulunduğu ziyarette yaptığı konuşmada, madencilerin taleplerinin ele alındığını belirterek, hizmet alım sözleşmesiyle maden ocaklarında çalışan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatlarının TKİ tarafından ödenebileceğini ifade etti.

Rödövans usulüyle çalışanların ise kıdem ve ihbar tazminatlarının işletmeci firmaya ait olduğunu bildiren Kalaycı, şunları kaydetti:

"Madencilik, dünyanın en fazla saygı duyulması gereken mesleklerinin başında geliyor. Madenci kardeşlerimizin haklarını almaları için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bakanlık olarak her zaman madencilerimizin ve ailelerinin yanında olduk. Hiçbir madencimizin mağdur olmaması için de elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz."


Görüşme Olumlu Geçti


Kalaycı ile yapılan ziyaret sonrası konuşan Bağımsız Maden İş Sendikası Başkanı Tahir Çetin, toplantının genel olarak olumlu geçtiğini belirterek; “Mahkemelerce ispatlanmış olan Türkiye Kömür İşletmeleri’nin sorumlu olduğuna dair belgeleri sunduk. Tazminatların ödenmesi sorumluluğunun Türkiye Kömür İşletmeleri’nde olduğunu söyledik, bunun için önerge getirdiğimizi ifade ettik. Onlar da inceleyip, araştırdıklarını söylediler. Bize ne kadar işçinin mağdur olduğunun, tazminatlarının ne kadar olduğunu araştıracaklarını söylediler ve 15 Ekim tarihine ikinci bir görüşme talep ettiler. O zaman tam kararın çıkacağını düşünüyoruz. Yüzde seksen olumlu bir davranış vardı.” dedi.


Bu haber toplam 1265 defa okundu


YAZARLAR