Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - ODAŞ Özbekistan'da Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Kuracak
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ODAŞ Özbekistan'da Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Kuracak

ODAŞ Özbekistan'da Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Kuracak
ODAŞ, Özbekistan'da toplam 174 MW kurulu güce sahip doğal gaz kombine çevrim santrali kuracak.
15.03.2021 / 18:10

Enerjimagazin-Özbekistan'da toplam 174 MW kurulu güce sahip doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması için, ODAŞ Elektrik Üretim A.Ş. iştiraki ODAS Enerji CA LLC ile Özbekistan Enerji Bakanlığı'na bağlı National Electric Grid of Uzbekistan(NEGU) arasında protokol imzalandı.


Protokol, kurulacak santralden üretilen elektriğin dolara endeksli garantili satış fiyatı ile 25 yıl süresince satışını da içeriyor. Santralin 2021 yılı Kasım ayında devreye girmesi hedefleniyor.


Santral yatırımının 140 MW'ı, Şanlıurfa'da yer alan ODAŞ Doğalgaz Çevrim Santralinin relokasyonu yapılarak sağlanacak.


Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:


“Özbekistan sınırları içerisinde faaliyet göstermesi için kurulan iştirakimiz ODAS ENERJI CA LLC ile Özbekistan Enerji Bakanlığı'na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) arasında Özbekistan'da toplam 174 MW kurulu güce sahip bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralden üretilen elektriğin dolara endeksli garantili satış fiyatı ile 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalanmıştır.


174 MW kurulu güce sahip olacak santral yatırımının 140 MW'ı Urfa'da yer alan Doğalgaz Çevrim Santralimizin relokasyonu yapılarak sağlanacaktır. Bu sayede de enerji ve maden alanındaki faaliyetlerimizden elde ettiğimiz gelirlerin tamamına yakını Dolara endeksli hale gelecektir. Santralin 2021 yılı Kasım ayında devreye girmesi hedeflenmekte olup yeni işletmenin Grubun 2021 yılı 4. Çeyrek FAVÖK'üne de etkisini göstermesi beklenmektedir.”


Bu haber toplam 1574 defa okundu


YAZARLAR