Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Bakan Yıldız'dan Özelleştirme Açıklaması
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Bakan Yıldız'dan Özelleştirme Açıklaması

Bakan Yıldız'dan Özelleştirme Açıklaması
Enerji Bakanı Yıldız, elektrik üretim santrali özelleştirmelerinden '13 milyar dolar' beklediklerini açıkladı.
20.08.2013 / 10:18

Enerji Bakanı Yıldız, elektrik üretim santrali özelleştirmelerinden 13 milyar dolar beklediklerini açıkladı. Yıldız, Avrupa ülkeleri arasında en ucuz doğalgazın Türkiye’de olduğunu söyledi.


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik üretim santrallerinden 13 milyar dolarlık gelir beklediklerini, birçok santralle beraber Türkiye’nin bunu başarabilecek durumda olduğunu söyledi.


Kangal Termik Santrali’nin devir töreninde konuşan Yıldız, “Elektrik dağıtım özelleştirmesinden 13 milyar dolar gelir elde ettik; üretim santrallerinden de 13 milyar dolarlık gelir bekliyoruz” dedi.


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından yapılan ihalede Kangal Termik Santrali ve iki maden sahası için 985 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi Konya Şeker Sanayi - Siyahkalem Mühendislik ortak girişim grubu kazanmıştı.


Dünyada kömürün enerji üretiminde hâlâ ilk sırada olduğuna dikkat çeken Yıldız, “1600 MW’a yakın rehabilitasyonda olan santrallere 1.5 milyar lira civarında çevreye uyumlu olmasıyla alakalı para harcadık” dedi.


Avrupa’nın en ucuz doğalgazı


Bakan Yıldız, “Türkiye bugün doğalgazı 27 AB ülkesi arasında en ucuz alan ülke değil ama bu ülkeler arasında en ucuz satan ülkedir. Elektrikte Avrupa’nın en ucuz ülkeleri arasındayız” dedi.


Yıldız, enerji fiyatlarına ilişkin de, “Artık alışmaya alıştığımız fikirlerden kurtulmamız lazım. Elektrikte Avrupa’nın en ucuz ülkeleri arasındayız” diye konuştu. Yıldız, “Türkiye’de her 5 birim ürettiğimiz elektriğin 1 tanesi kömürden. Biz, bunu 3’te 1’e çıkarmak istiyoruz. Adana, Kütahya, Manisa,Eskişehir ve Konya’da bu yerli kömürlerimize daha fazla yer vermiş olacağız” dedi. Türkiye’nin 60 milyar dolarlık enerji ithalatının 33 milyar dolarlık  kısmının binek araçlarda kullanıldığına işaret eden Yıldız, vatandaşların elde ettikleri refah seviyesinden ödün verilmesini beklemediklerini ancak tasarrufun şart olduğunu söyledi.

Bu haber toplam 4078 defa okundu


YAZARLAR