Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yatağan'da Özelleştirmeye Geçit Yok
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yatağan'da Özelleştirmeye Geçit Yok

Yatağan'da Özelleştirmeye Geçit Yok
Yatağan’da özelleştirmeye geçit yok.
23.08.2013 / 20:36


Yatağan’da özelleştirmeye geçit yok. Özelleştirme kapsamına alınan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin çalışanları, daha önce özelleştirme kararını çeşitli eylemlerle protesto etmişlerdi. Bu sefer ise, Yatağan İlçesi'ndeki termik santral ve Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müessese Müdürlüğü'nü özelleştirmeye hazırlamak için incelemelerde bulunmak isteyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlileri ve avukatlar, işçilerin tepkisiyle karşılaştı.

Enerji Bakanlığı tarafından özel bir danışmanlık firmasıyla anlaşma yapılarak Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin özelleştirme süreciyle ilgili 4 avukat dün Yatağan'a gelerek GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu'nun odasında çalışmaya başladı. Avukatların geldiğini haber alan işçiler, GELİ Müessese Müdürlüğü binasının önünde toplanıp özelleştirme karşıtı sloganlar attı.

Avukatların binayı terk etmesini isteyen işçiler sonuç alamayınca tüm engellemelere rağmen içeri girdi. GELİ Müessese Müdürü Kenan Emiralioğlu'nun makam odasına kadar gelen işçiler, avukatları dışarı çıkarmak istedi.

Tartışmanın ardından işçilerin bir kısmı dışarı çıkarken, bir kısmı içeride beklemeye devam etti. 'KİT'ler vatandır satılamaz'", KİT'ler halkındır satılamaz", "Özelleştirme için gelen dostumuz değil, düşmanımızdır", "Direne direne kazanacağız" sloganları atan işçiler, dışarı çıkan avukatların üzerine pet şişe fırlattı, yuhaladı. Güvenlik görevlilerinin yardımıyla bir taksiye binen avukatlar GELİ Müessese Müdürlüğü'nü terk etti.

Olaydan sonra açıklama yapan Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin, "İşçilerimiz haklı tepkilerini gösterdi. Özelleştirme yağmasına Yatağan'da geçit vermeyeceğiz" dedi.


Bu haber toplam 3408 defa okundu


YAZARLAR