Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Yetti Gari Sattırmeycez
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yetti Gari Sattırmeycez

Yetti Gari Sattırmeycez
Muğla''nın Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin özelleştirme kararına 'şiveli' tepki.
17.09.2013 / 10:42

Muğla''nın Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri, Elektrik Üretim A.Ş.'den (EÜAŞ) alınıp, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlandı. Termik santrallerin 31 Aralık 2016 tarihine kadar özelleştirilmesine yönelik kararın resmi gazetede yayımlanması üzerine santrallerde ve kömür işletmelerinde çalışan işçilerin örgütlü olduğu sendikalar eylem başlattı. Eylemde Muğla şiveli basın açıklaması yapıldı.

Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müdürlüğü’nde çalışan kadın işçiler ile maden emekçilerinin eşlerinden oluşan yaklaşık 200 kişi Yatağan ilçe merkezindeki Madenci Heykeli önünde toplanarak Muğla şivesiyle hazırladıkları basın açıklamasını okuyup, santralleri sattırmayacaklarını haykırdı. Grup, 'Yetti gari sattırmeycez', 'Sata sata usanmadıla', 'Dik dur erim, seninle beraberim', 'Gelceniz vaasa, görcenizde vaa', 'Yettiniz gari', 'Satcekleemiş! Haa oldu gari' yazılı dövizler taşıdı. Grup, Yatağan-Milas Karayolunu kısa bir süre trafiğe kapatıp, oturma eylemi yaptı. Sendika temsilcilerinin uyarısı üzerine, kadınlar yoldan çekilirken araç sürücüleri de kornalarla eyleme destek verdi.


BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

GELİ’de maden işçisi olan Şenay Tuncay yöre şivesiyle grup adına yaptığı basın açıklamasında şöyle konuştu:


"30 seneden beri tuttudula özelleşcek özelleşcek deye. Satı sata elde avuşda bişe galmadı. Satıp savırdılaa. Hindi de hepimizin gursaanda ekmee olan kömür ocaannan santralı satıyolaa. Biz eskiden kööleemizde kömürün tozunu hayvan yarılana saraadık eyileşdisin deye. Bileyomazdık ki evleemizi ısıtceni, şavk olup aydınletceni. Bu kömür ocaannan santral sayesinde yatıganın nöfusu 3 bindi hindi oldu 20 bin. Ugudan zehrini yuttuk, tozunu yuttuk, hasta olduk, aaçlamız gurudu, tarlılamızdan tokadlamızdan olduk. Kööleemiz galdırıldı. Gabirliklemizin bile yeri denişti. Eski anılamızı bıraktık bu gara elmas için. Tüm buna olurken bilem santrallamızı gelinnik gız belledik kötülemedik. 'Kusurlaanı giderelim' deye ureştik. Hindi her bişeesi tamam oldu. Evvelki gibi zehir solumaz olduk. Gızannamızın kimisi işe girdi kimisi iş umudunnan beklepduru. Biz devletimiz için unnca cefaya gatlandık. Undan soona hindi de tuttuumuşla satcez depdurulaa. Satcesiniz de elektrik mi ucuzlecek sanki? Çocuklaamız iş saabı mı olcek? Yatıganın nöfusu mu artcek? Evleemiz, taala tokadlamız daha hazla mı para etcek? Havucun, ilananın, sarı böölcenin fiyatı mı artcek? Yoksa bunnaa artık para ediyomaz mı olcek? Sattıgları zaman bollugdan yatıgan esnafının yüzü mü gülcek? Daha hazla şefte mi etceklee? Hem günah deemi unca milletin emeennen gurulan bu yerlere satmek, Niden satıpdurusunuz? Bubenizin malı mı bunnaa. Hindi gıdan sattınız sattınız da memliket pek mi zengin oldu? Şimdi dosdooru deeveen baken. Bu yerlee zararmı edibatı yoksa kar mı edibatı? Kar edibatırsan neyinize sıkıldınız da satıpdurusunuz? Yettiniz Gari! Biz budugan eza çektikten sonaa bunarı satıyoz deyennere haggımızı helal ediyomez. Allah’a havale ediyoz. Yatıganlılarnan, Melaslılarlen, Moolalılarnan hep beraber olcez, sattırmecez.

EYLEMLER SÜRÜYORBu arada, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralleri ve Kömür İşletmelerinde çalışan işçilerin üye oldukları Tes-İş ve Maden-İş Sendikalarının eylemleri de aralıksız sürüyor. İşçiler dün de termik santralinin önünde direniş çadırı kurma eylemi gerçekleştirdiler. İşçiler direniş çadırında 24 saat nöbet tutacaklar.


 


radikal

Bu haber toplam 3678 defa okundu


YAZARLAR