Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - Enerji İşçileri Ankara'ya Yürümeye Başladılar
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Enerji İşçileri Ankara'ya Yürümeye Başladılar

Enerji İşçileri Ankara'ya Yürümeye Başladılar
Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri çalışanları özelleştirme kararını protesto etmek için Ankara'ya doğru yürümeye başladılar.
08.10.2013 / 00:27

Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Termik Santralleri ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Güney Ege Linyit İşletmeleri Müessese Müdürlüğü (GELİ) ve Yeniköy Linyit İşletmesi (YLİ) işyerleri ve kömür ocaklarıyla ilgili alınan Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararı karşısında yaptıkları direnişlerle tüm Türkiye'ye adını duyuran Muğlalı enerji ve maden işçileri, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının iptali amacı ile bu kez Başkent Ankara’ya doğru yürümeye başladılar. İşçiler yürüyüşlerini 10 Ekim 2013 Perşembe günü TBMM önünde sonlandıracaklar.


Hatırlanacağı üzere Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK); "1. Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (KEAŞ)’nin, Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (YEAŞ)’nin, KEAŞ ve YEAŞ tarafından kullanılan Elektrik Üretim A.Ş. ve Hazine’nin mülkiyetindeki taşınmazların, KEAŞ ve YEAŞ tarafından kullanılan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki taşınmazların, Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) Müessesesinin, GELİ Müessesesine bağlı Yeniköy Linyitleri İşletmesi (YLİ)’nin, GELİ Müessesesi ve YLİ tarafından kullanılan taşınmazların, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) adına kayıtlı 10413, 32234, 20058131, 20068010, 62689, 11081, 7390, 64436, 20060472, 20058130 ve 200902506 No.lu Ruhsatların ve bu Ruhsatların kapsadığı Maden Sahalarının,
2. KEAŞ’a ait Kemerköy Termik Santralinin, YEAŞ’a ait Yeniköy Termik Santralinin ve YLİ tarafından kullanılan taşınırların “Varlık Satışı”; Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri tarafından kullanılan taşınmazların, YLİ’nin üzerinde bulunduğu taşınmazların ve YLİ tarafından kullanılan taşınmazların “Varlık Satışı” veya “Kullanım İzninin Devri”; TKİ adına kayıtlı 10413, 32234, 20058131 ve 20068010 No.lu Ruhsatların ve bu Ruhsatların kapsadığı Maden Sahalarının “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile bir bütün halinde,


3. YEAŞ’a ait Yatağan Termik Santralinin ve GELİ Müessesesi tarafından kullanılan taşınırların “Varlık Satışı”; Yatağan Termik Santrali tarafından kullanılan taşınmazların, GELİ Müessesesinin üzerinde bulunduğu taşınmazların ve GELİ Müessesesi tarafından kullanılan taşınmazların “Varlık Satışı” veya “Kullanım İzninin Devri”; TKİ adına kayıtlı 62689, 11081, 7390, 64436, 20060472, 20058130 ve 200902506 No.lu Ruhsatların ve bu Ruhsatların kapsadığı Maden Sahalarının “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile bir bütün halinde özelleştirilmesine ve Özelleştirme işlemlerinin 31/12/2016 tarihine kadar tamamlanmasına" karar vermişti.
İşçiler alınan ÖYK kararının ardından ÖYK kararının iptal edilmesi için aylardır çeşitli eylemlere imza attılar. Çalıştıkları işyerlerinin önüne kurdukları çadırda 24 saat nöbet tutuyorlar. Enerji ve maden işçileri bu kez ÖYK kararının iptali amacıyla seslerini duyurabilmek için Başkent Ankara'ya yürümeye başladılar.


Özelleştirme kapsam ve programına alınan işyerlerinde çalışan enerji ve maden işçileri, Milas İlçesi’nde toplanarak Ankara yürüyüşü öncesinde kendilerine destek veren CHP’li Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ile Belediye Parkı’na mücadelelerinin simgesi olarak çınar fidanı diktiler.


Daha sonra grup adına bir açıklama yapan TES-İŞ Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik, “Siyasi iktidar halkımızın 90 yıllık birikimlerini mirasyedi bir evlat gibi hoyratça satıp savmaktadır. Şimdi de gözlerini Yatağan’daki, Milas’taki santrallerimize ve madenlerimize diktiler. Bizler enerjide özelleştirmenin işimize, aşımıza, geleceğimize, ülkemizin bağımsızlığına saldırı olduğunu, tek kurşun atmadan ülkemizi ele geçirmek ve vatana ihanet olduğunu biliyoruz. Tüm halkımızla birlikte kol kola tek yürek, tek yumruk gibiyiz. Daha önce olduğu gibi bu defa da duvara toslayacaklar. Çünkü yanımızda her gün çığ gibi büyüyen bir kamuoyu desteği var” dedi.
AKP iktidarının direnenlere karşı şiddet dahil her yola başvurduğuna da dikkat çeken Erçelik, “Direnme hakkını yok etmek istiyorlar. Haklıyız, çünkü ülkemizin tüm kaynakları peşkeş çekiliyor. Haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle direniyoruz. Direnmekten başka yol yok. Hedefimiz açık ve nettir. Ne pahasına olursa olsun kazanmak. Kazanmak için mücadele neyi gerektiriyorsa o yapılacak. Özelleştirme belası karşısında, ya direneceğiz, ya da boyun eğip yok olacağız. Özelleştirme iptal edilinceye kadar direneceğiz. Başka yolu yoktur. Ara yollar aramak, iktidarın açtığı savaşta teslim olmak demektir. Buradan çağrıda bulunuyoruz. Tüm emekçileri, emeğiyle geçinen bütün kesimleri, özelleştirmeye karşı olan tüm halkımızı bizlere destek vermeye çağırıyoruz. Perşembe günü öğleyin Ankara'da Meclis'in kapısında olacağız. Tüm halkımızı Türkiye'nin her yerinden Ankara'ya yürümeye davet ediyoruz. Yolumuz açık olsun.” diye konuştu.


Konuşmaların ardından yaklaşık 3 kilometre mesafedeki Milas-Muğla-Bodrum Kavşağı’na kadar yürüyen Milaslı işçiler, daha sonra araçlara binerek diğer işçilerle buluşmak üzere Yatağan İlçesi’ne hareket etti.

Milas’tan başlayan ve Yatağan’dan da katılımlarla devam edecek Ankara yürüyüşüne temsilen 200 işçi katılacak. Aydın-İzmir-Uşak-Afyonkarahisar güzergahını izleyecek işçiler otobüslerle yol alıp, kent girişlerinden itibaren yürüyecek. İşçiler 10 Ekim’de Ankara’ya ulaşıp, TBMM önünde basın açıklaması yapacak.


 


foto:demeçgazetesi

Bu haber toplam 3834 defa okundu


YAZARLAR