Enerjisa RES Sayısını 5'e Çıkardı
Haber
01 Aralık 2022 - Perşembe 19:59 Bu haber 11212 kez okundu
 
Enerjisa RES Sayısını 5'e Çıkardı
YENİLENEBİLİR Haberi
Enerjisa RES Sayısını 5'e Çıkardı

Sabancı Holding bünyesinde bulunan Enerjisa Üretim A.Ş, 55 MW'lık kurulu gücü olan Akhisar RES hisselerinin tamamını devraldı. Holding'den KAP'a yapılan açıklamaya göre ayrıca, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesinde yer alan Erciyes Rüzgar Enerji Santrali (Erciyes RES) projesine ilişkin 65 MW'ı rüzgar, 15 MW'ı hibrit güneş enerjisi üretimi olmak üzere toplam 80 MW'lık kurulu güç için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kabulleri de tamamlandı. Böylece Enerjisa Üretim, satın alınan Akhisar RES ve devreye alınan Erciyes RES yatırımları ile birlikte rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü 332 MW'a yükseltmiş ve rüzgar enerji santral sayısını ise 5'e çıkardı.

Sabancı Holding'den KAP'a yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Sermayesini temsil eden paylarının 50'si dolaylı olarak Şirketimize ait olan Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. (Enerjisa Üretim)'nin Türkiye yenilebilir enerji pazarındaki lider konumunun güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda; 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren ve 55 MW'lık kurulu gücü olan rüzgar enerji santraline sahip Akhisar RES Enerji A.Ş. (Akhisar RES)'nin hisselerinin tamamının Enerjisa Üretim'e devir işlemleri 1 Aralık 2022 tarihi itibarıyla tamamlanmıştır.

Ayrıca, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesinde yer alan Erciyes Rüzgar Enerji Santrali (Erciyes RES) projesine ilişkin 65 MW'ı rüzgar, 15 MW'ı hibrit güneş enerjisi üretimi olmak üzere toplam 80 MW'lık kurulu güç için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kabulleri tamamlanmıştır. Erciyes RES'de toplam 65 MW'lık kurulu güce sahip 12 türbin ve 15 MW'lık hibrit güneş santrali devreye alınarak üretime başlanmıştır. Böylece Enerjisa Üretim, satın alınan Akhisar RES ve devreye alınan Erciyes RES yatırımları ile birlikte rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü 332 MW'a yükseltmiş ve rüzgar enerji santral sayısını ise 5'e çıkarmıştır.

Daha önce kamuya duyurulan ve halihazırda yatırım süreci devam eden 1.000 MW'lık YEKA-2 projelerinin tamamlanamsıyla birlikte, 2026 yılı itibarıyla rüzgar enerjisi kurulu gücünün 1.332 MW'a ve yenilenebilir enerjinin toplam portföy içerisindeki payının ise 57'ye yükseltilmesi öngörülmektedir."

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: enerjisa, sabancı, kap, res, enerji, yenilenebilir enerji, erciyes res, akhisar
Yorumlar
Haber Yazılımı