Kılıçdaroğlu'ndan Hükümete Elektrik ve Doğal Gaz'da Vergileri Kaldırın Önerisi
Haber
27 Ekim 2021 - Çarşamba 20:40 Bu haber 2014 kez okundu
 
Kılıçdaroğlu'ndan Hükümete Elektrik ve Doğal Gaz'da Vergileri Kaldırın Önerisi
ELEKTRİK Haberi
Kılıçdaroğlu'ndan Hükümete Elektrik ve Doğal Gaz'da Vergileri Kaldırın Önerisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete elektrik faturalarındaki KDV’yi kış boyunca kaldırılmasını, doğal gaz ve mutfak tüpündeki ÖTV ve KDV’yi de hemen kaldırmasını ve elektrik ve ısınmada, düşük gelirliler lehine “Kademeli Tarifeli Sisteme” geçilmesi önerisinde bulundu.

Enerji sektörü temsilcileri ile yaptığı toplantı sonrası CHP Genel Merkezinde kameraların karşısına geçen Kılıçdaroğlu 'Tüm enerji sektörü paydaşlarına davet mektubu gönderdim, “Bu millet için birlikte çalışalım” dedim. Enerjide yaşanan korkunç zamlarla mücadele konusunda bana katılmak isteyen herkesle çalışmaktan memnuniyet duyacağımı söyledim. Sağ olsunlar, enerji sektörü temsilcileri davetimize icabet ettiler ve birlikte bir çalışma toplantısı yaptık.
Buradan halkımıza da seslenmek istiyorum: Kime oy vermiş olursanız olun, bu enerji meselesinde hepimiz birlikte mücadele edeceğiz. Birlikte mücadele etmek zorundayız. İktidara geldiğimizde, nihai amacımız elbette yoksullukla mücadele ve daha adil bir ülke inşa etmek olacaktır. Ama atlatmamız gereken bir kış var. Kışı atlattıktan sonra zaten iktidara geleceğiz, sonrası kolay' dedi.
Kılıçdaroğlu, hayata geçirilmesi gerekenleri 4 maddede sıraladı:

1. Her şeyden önce acilen Kara Kış Fonu’nun kurarak, vatandaşlarımıza kış ayları için destek ver.
2. Elektrik faturalarındaki KDV’yi kış boyunca kaldır. Sadece TRT Fonu’nun kaldırılması bile tek başına yüzde 20 oranında bir indirimin sağlanmasına neden olacak. Derhal kaldır!
3. Aynı şekilde doğal gaz ve mutfak tüpündeki ÖTV ve KDV’yi de hemen kaldır.
4. Elektrik ve ısınmada, düşük gelirliler lehine “Kademeli Tarifeli Sisteme” geç. Yani “Sosyal Tarife Uygulamasını” başlat. Bu vatandaşlar, daha ağır bir fatura ödemesinler.
Enerjiye bağlı bu sıkıntıların bir de ticari işletmeler boyutu var. Özellikle esnaf ve küçük ölçekli işletmelerin de acilen bu destek programına alınmasını istiyorum.
Bu hamleler halkımıza bir nebze nefes aldıracaktır. "

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: kemal kılıçdaroğlu, elektrik, enerji, doğal gaz
Yorumlar
Haber Yazılımı