YEO İtalya'daki İlk Yatırımı İçin Düğmeye Bastı
Haber
01 Aralık 2023 - Cuma 20:04 Bu haber 3160 kez okundu
 
YEO İtalya'daki İlk Yatırımı İçin Düğmeye Bastı
YENİLENEBİLİR Haberi
YEO İtalya'daki İlk Yatırımı İçin Düğmeye Bastı

Avrupa’daki ilk GES yatırımı olan 18,5 MWp kapasiteli Romanya Caracal projesini geçtiğimiz ay tamamlayan YEO, şimdi de İtalya yatırımı için düğmeye bastı. YEO, İtalya’nın Bressana bölgesinde kurulu gücü 7,4 MWp olan GES projesi yatırımı için ilk kazmayı vurdu.yüzde 51 hissesine sahip olduğu Defic Globe’un iştiraki Yiltun Energie SRL ile gerçekleştirilecek. 2024’ün ikinci çeyreğinde enerji üretimine geçecek olan santral ile YEO’nun Romanya'daki 18,5 MW kapasiteli tesisin ardından ikinci yurtdışı enerji yatırımı hayata geçmiş olacak. Bressana Santrali, çevre dostu tasarımıyla yılda 1620 ağaca denk gelecek kadar karbondioksit salımını engelleyecek.
Sicilya’da iki proje daha 
İtalya Bressana bölgesinde yapılacak olan bu proje haricinde İtalya Sicilya'da lisanslama süreçleri devam eden 125 MW kapasiteli iki ayrı proje daha hedefleniyor. YEO, lisanslama süreçlerinin tamamlanmasının ardından söz konusu projelerin de yatırımlarına başlamayı planlıyor. 
Hedef 2030’da 1 GW kapasite
YEO Teknoloji CEO’su Tolunay Yıldız, yenilenebilir enerjide 2030 yılına kadar 1 GW kapasite hedeflediklerini belirterek şöyle konuşuyor: “YEO olarak dünyanın farklı coğrafyalarındaki ofislerimiz ve iş yapma kabiliyetimizin yanında yatırımcı kimliğimizle de büyüyoruz. Yenilenebilir enerji alanında global oyuncu olma yolunda yeni bir adım atmaktan dolayı mutluyuz. YEO Teknoloji olarak Avrupa’da da sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya devam ediyoruz. Dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon odaklı çalışmalarımızla yenilenebilir enerji ve dijital dönüşüm alanlarında kapsamlı çözümler sunmayı sürdüreceğiz. Daha yaşanabilir bir dünya için ‘Bizce mümkün’ diyerek yolumuza devam ediyoruz.”
YEO Teknoloji, özellikle yenilenebilir enerji alanında EPC olarak konumlanarak uçtan uca çözümlerle anahtar teslim kurulum hizmeti veriyor. Oluşturduğu aktif global iş geliştirme ağının yanı sıra, finansal alanda yaptığı iş birlikleriyle de yenilenebilir enerji alanındaki yatırımcılara; finans, proje, lisans, mühendislik, inşaat, satın alma, denetim gibi konularda kalıcı çözümler üretiyor. 

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: YEO, İtalya, ges
Yorumlar
Haber Yazılımı