Dereiçi HES Özelleştirilecek
Haber
11 Mayıs 2024 - Cumartesi 19:43 Bu haber 2410 kez okundu
 
Dereiçi HES Özelleştirilecek
ELEKTRİK Haberi
Dereiçi HES Özelleştirilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kars'ta bulunan 400 kWe kurulu güce sahip Dereiçi Hidroelektrik Santrali (Dereiçi HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazları özelleştirecek.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca, 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun hükümleri çerçevesinde Kars ilinde bulunan Dereiçi Hidroelektrik Santrali ile bu Santral tarafından kullanılan taşınmazlar  “İşletme Hakkının Verilmesi” yöntemi ile özelleştirilecek.

Geçici teminat tutarının 750 bin TL olarak belirlenen ihaleye katılabilmek için katılımcıların istenen belgeler ile tekliflerini İhale Şartnamesinde belirtilen hususlar doğrultusunda hazırlayıp; İdare’nin adresine en geç, son teklif verme tarihi 24 Haziran 2024 saat 18:00’e kadar elden teslim etmeleri gerekiyor. Son teklif verme tarih ve saatinden sonra İdare’ye verilecek belgeler ve teklifler değerlendirmeye alınmayacak.

Teklifler Türk Lirası olarak alınacak ve ihale Türk Lirası cinsinden peşin fiyat esasına göre değerlendirilip sonuçlandırılacak. İhale bedeli peşin veya vadeli ödenebilecek. Vadeli olarak ödenmesi talep edildiği durumda İHV sözleşmesinin imzalandığı tarihte teklif tutarının en az yüzde 35’i peşin ödenecek, ihale bedelinin vadeye bırakılan tutarı ise yıllık yüzde 46 basit faiz oranı ile eşit taksitlerle azami olarak 12 ayda bir ödeme yapma kaydıyla vadeye bırakılan tutar üzerinden vade tarihleri itibariyle hesaplanacak vade farklarıyla birlikte en çok 48 ay içinde vadeli olarak ödenecek şekilde verilebilecek.

İhale, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık” usulü ile gerçekleştirilecek. İhale, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin katılımı ile yapılacak açık artırma suretiyle sonuçlandırılacak.

Santral 2002 yılından 2023 yılı sonuna kadar yıllık ortalama 1,24 GWh brüt üretim performansı ve yüzde 35 kapasite faktörü ile elektrik üretimi gerçekleştirmiştir.

Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Mert Ciğerli
Etiketler: dereiçi hes, kars, özelleştirme, elektrik, enerji
Yorumlar
Haber Yazılımı