Emeklilik Umudu AiHM'e Taşındı
Haber
21 Ekim 2014 - Salı 10:28 Bu haber 419 kez okundu
 
Emeklilik Umudu AiHM'e Taşındı
DOĞAL GAZ Haberi
Emeklilik Umudu AiHM'e Taşındı

Enerjimagazin-Emeklilikte Yaşa Takılanlar, gasp edilen emeklilik haklarını almak için Avrupa insan Hakları Mahkemesi'ne (AiHM) başvurdular.
Bugüne kadar hem Adana, Ankara, Antalya, Bursa, istanbul, izmir ve Kocaeli başta olmak üzere çok sayıda ilde, değişik tarihlerde yaptıkları eylemlerle, hem de sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışan Emeklilikte Yaşa Takılanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının kendileri ile görüşmek istemesi ile umutlanmışlardı. Fakat, Emeklilikte Yaşa Takılanların hükümetten bekledikleri yasal düzenleme yapılmadı. Zira yaptıkları görüşmenin üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen olumlu somut bir gelişme olmadı. An itibari ile Emeklilik Gaspı devam ediyor.
Avukat Çağdaş ATEŞ’in, 2013 Ağustos Ayında sosyal medya da grubu fark edip emeklilik hakkı gasp edilmiş olan bu mağdur kitle için AiHM sürecini üstlenmek istedi. Bunun üzerine Emeklilikte Yaşa Takılanlar Facebook grubundan 22 kişi 2013 Eylül ayında avukata yetki belgesi gönderdi. Geçtiğimiz bir yıllık süreç zarfında AiHM’deki komisyon davanın görüşülmesinin uygun olduğunu belirten raporu düzenleyerek bir üst mahkemeye sevk etti. (https://www.facebook.com/groups/eytakilanlar/390039171119285/ ) Davayı üstlenen Avukat Çağdaş ATEŞ, AiHM’de açılan davanın emeklilik yaşının düşürülmesi ile ilgili hiçbir yanının bulunmaması sebebiyle davanın büyük ihtimalle Emeklilikte Yaşa Takılanlar lehine sonuçlanması kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Açılan davada sadece ama sadece hiçbir zaman kanunların yayımlandığı tarihten öncesini özellikle de vatandaşın lehine olan durumlarda bunun söz konusu olamayacağını ve bunun insan haklarına aykırı bir durum oluşturduğu” söyledi. E.Y.T. Grup Yöneticilerinden Taşkın Taşkın’da hükümet yetkililerinin mağduriyetlerini erken emeklilik istiyorlar diye çarpıtmaya çalışmasının bu mağdur kitlenin haklılığını engelleyemeyeceğini belirterek; “Kendi isteklerinin sadece çok elim bir olay neticesinde herkesin can derdine düştüğü bir ortamda bir gecede ellerinden alınan ve bırakın ülkemizi dünyada ilk defa vatandaşının hakkını gasp eden ve geriye doğru işleyen 4447 sayılı yasa ile mağdur olduklarını ve bunu deyim yerindeyse Sultan Süleyman’ın bile duyduğunu” söyledi. E.Y.T.liler A.i.H.M’e başvuran 22 arkadaşlarının daha önce başka E.Y.T.’li kişilerde şahit oldukları teklif tehdit ve benzeri olaylarla karşılaşması ihtimaline karşı YETKi BELGESi TOPLAMA ETKiNLiÄži başlattılar.https://www.facebook.com/events/566869690108716/?ref_dashboard_filter=upcoming
Toplanan YETKi BELGELERiNiN fotokopilerini Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na göndererek 22 E.Y.T.linin arkasından yüzlerce hatta binlerce E.Y.T.li A.i.H.M.’ne gitmeye hazırlanıyor. EYT’liler, “Her ne kadar 22 kişiyi susturmayı başarsanız da peşinden gidenleri nasıl susturacaksınız” diye soruyorlar. Bu haberin tüm hakları www.enerjimagazin.com'a aittir.
Aktif Link verilerek veya açık kaynak gösterilerek kullanılabilir.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Emeklilik, Umudu, AiHM'e, Taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı