Kocaer Aydın'da 24 MW Gücünde JES Kuracak
Haber
21 Kasım 2023 - Salı 20:20 Bu haber 5546 kez okundu
 
Kocaer Aydın'da 24 MW Gücünde JES Kuracak
YENİLENEBİLİR Haberi
Kocaer Aydın'da 24 MW Gücünde JES Kuracak

Kocaer Çelik San. ve Tic A.Ş (KCAER) Yönetim Kurulu, yüzde 99 oranında iştiraki olan Kocaer Enerji'ye ait Aydın ili, Kuyucak İlçesi, Horsunlu-Ortakçı Köyü'nde bulunan Jeotermal ruhsat sahasında birinci faz olarak 24 MW gücünde jeotermal enerji santral yatırımı yapılmasına karar verdi.
Şirketten KAP'a yapılan açıklamaya göre Hibrit güneş enerjisi lisansı kapsamında jeotermal santralin kendi iç tüketimine yönelik ikinci bir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi santral yatırımı da tasarlanıyor. Şirket, bu kapasite sonrasında, elde edeceği elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 20'si ile Kocaer Çelik'in çatı üstü GES'leriyle birlikte mevcut elektrik ihtiyacının tamamını karşılaması beklenirken kalan yüzde 80'lik kısmının 15 yıl boyunca Elektrik Piyasası Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında ABD doları cinsinden satılması planlanıyor.
Şirketten yapılan açıklama şu şekilde:
05.2023 tarihli özel durum açıklamamızda, yüzde 99 oranında iştirak ettiğimiz Kocaer Enerji'ye ait Aydın ili, Kuyucak İlçesi, Horsunlu-Ortakçı Köyü'nde bulunan Jeotermal ruhsat sahasında birinci faz olarak 24 MW gücünde jeotermal enerji santral yatırımı için fizibilite çalışması yapma kararı aldığımızı kamuoyu ile paylaşmıştık.
Yapılan fizibilite çalışmaları sonucunda elde edilen Sismik ve MT verileri, ruhsat sahasında yapacak olduğumuz yatırımları desteklemektedir. Bu verilere paralel olarak Yönetim Kurulumuzun 21.11.2023 tarihli kararı ile sondaj çalışmalarının başlamasına karar verilmiştir. Yatırımın 1. Fazında açılacak kuyularla 24 MW gücünde jeotermal enerji santral yatırımı yapılması planlanmaktadır. Hibrit güneş enerjisi lisansı kapsamında jeotermal santralin kendi iç tüketimine yönelik ikinci bir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi santral yatırımı da tasarlanmaktadır. Bu kapasite sonrasında, elde edeceğimiz elektrik enerjisinin yaklaşık 20'sinin Kocaer Çelik'in çatı üstü GES'leriyle birlikte mevcut elektrik ihtiyacının tamamını karşılaması beklenirken kalan 80'lik kısmının 15 yıl boyunca Elektrik Piyasası Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında ABD doları cinsinden satılması planlanmaktadır. 
Elde edilecek ileri tetkiklere paralel olarak yatırımların diğer fazlarına geçilecektir. 
Demir çelik sektöründe yeşil üretim yapan öncü firma konumumuzu güçlendirmek üzere, sürdürülebilir enerji yatırımları alanında, ESG ("Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim") odaklı bu yatırımımız ile elektrik üretim kapasitemizin önemli oranda artmasını ve stratejik büyüme alanı olarak seçtiğimiz enerji sektöründe, yenilenebilir kaynaklar açısından çeşitlendirilmiş, güçlü bir portföye ulaşmayı hedeflemekteyiz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Kaynak: (Enerjimagazin) - Enerjimagazin Editör: Şenol Ciğerli
Etiketler: kocaer çelik, jes, ges, enerji, kap
Yorumlar
Haber Yazılımı