Enerji Haberleri | Enerji Piyasası | Enerji Sektörü | Enerji Gündemi | Enerji Çalışanları | Elektrik Piyasası - 57 Emekçiyi Daha İş Cinayetine Kurban Verdik
Rusya'nın Doğalgaz Başkenti
Türkiye Geneli Elektrik Kesintileri
Elektrik Faturanızın Doğruluğunu Kontrol Edin

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

57 Emekçiyi Daha İş Cinayetine Kurban Verdik

57 Emekçiyi Daha  İş Cinayetine Kurban Verdik
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Türkiye'de yaşanan iş cinayetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.
05.05.2013 / 00:18

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Türkiye'de yaşanan iş cinayetlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.


İş kazalarında Avrupa birinciliğini koruyan Türkiye'de Nisan ayında da iş güvenliği koşullarında bir iyileşme yaşanmadı. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre Nisan ayında en az 57 işçi hayatını kaybetti. 2013 yılının başından beri ise 230 işçi yaşanan iş kazalarında can verdi.


EN ÇOK İNŞAAT İŞÇİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ


Yapılan yazılı açıklamada, Nisan ayında yaşamını yitirenlerin yarısının, "düşme" nedenli kazalarla 21 inşaat işçisinin yaşamını yitirdiği olaylardan oluştuğu belirtildi.


PEK ÇOK SEKTÖRDE ÖLÜMLÜ KAZA GERÇEKLEŞTİ


Bu yılın başından itibaren ölümlerin hızla arttığı bir sektör olan metalde ise 7 işçi can verdi. Diğer sektörlerde ise 4'er ölüm madencilik ve eğitim, büro, sinema; 3'er ölüm tarım, orman, gıda, şeker, enerji, tersane, liman, deniz, konaklama, eğlence; 1'er ölüm ise çimento, toprak, cam, taşımacılık, savunma, güvenlik ve belediye, genel işlerde meydana geldi. 2 arkadaşımızın çalıştığı sektörlerin bilgisine ise ulaşamadı" denildi.


İŞÇİ ÖLÜMLERİ SANAYİ KENTLERİNDE YOĞUNLAŞTI

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, iş cinayetlerinin son dönemde şehirlerde artış gösterdiğine dikkat çekti.

Buna göre 5 ölüm İstanbul’da; 4 ölüm Kocaeli’nde; 3 ölüm Antalya, Kahramanmaraş, Kayseri ve Zonguldak’ta; 2 ölüm Ankara, Bursa, Çanakkale, İzmir, Konya, Malatya, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ’da; 1’ ölüm ise Ağrı, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Burdur, Çorum, Denizli, Erzurum, Kırklareli, Kütahya, Nevşehir, Rize, Sakarya, Sinop ve Şırnak’ta yaşandı.


10 YILDA 11 BİN 706 İŞ ÇİNAYETİ

Türkiye ölümcül iş kazalarının en fazla yaşandığı dünya ülkeler arasında yer alıyor. Diğer bir ifadeyle Avrupa'da birinci olan Türkiye, dünyada ise Uluslararası çalışma örgütü verilerine göre El Salvador ve Cezayir'den sonra üçüncü sırada yer alıyor.

2012 yılında en az 878 işçi, iş kazlarında hayatlarını kaybetti. İnsan Hakları Derneği (İHD), Şubat ayı başında yaptığı açıklamada "10 yılda AKP iktidarı döneminde yaşanan iş cinayeti sayısı 11 bin 706'ya ulaşmış durumdadır" dedi. Bu da yer yıl 1170 işçi anlamına geliyor.

Bu haber toplam 2719 defa okundu


YAZARLAR